CBCG: Finansijski sistem stabilan, uz prisustvo potencijalnih rizika

Dodajte komentar

Na današnjoj sjednici Savjeta za finansijsku stabilnost Centralne banke Crne Gore CBCG ja zaključeno da je u našoj zemlji finansijski sistem stabilan, uz prisustvo potencijalnih rizika.

Savjet je razmatrao Informaciju o stanju finansijske stabilnosti za treći kvartal 2013. godine.

„Na osnovu analize stanja finansijske stabilnosti zaključeno je da u crnogorskoj privredi postoje signali oporavka od uticaja krize, koji umjereno utiču na smanjenje rizika i ranjivosti u finansijskom sistemu. Uprkos činjenici da postoji kontinuitet pozitivnog privrednog rasta, koji se ostvaruje u nešto snažnijem obimu u domaćem u odnosu na vanjsko okruženje, za ulazak u dinamičnije zone rasta crnogorskoj privredi, neophodan je završetak započetih i otpočinjanje najavljenih projekata, u narednom periodu“, saopšteno je iz CBCG-a, prenosi portal CdM.

[widgets_on_pages id=”Baner”]

Ocijenjeno je da će realizacija tih projekata usloviti snažniji rast i otvoriti potencijal za jači oporavak velikog broja privrednih subjekata.

„Pojedine ranjivosti, naročito fiskalne, iako smanjene u prethodnom periodu, i dalje su prisutne, dok je akumulacija likvidnosti realnog sektora još uvijek nedovoljna. Savjet je zaključio da finansijska stabilnost nije ugrožena, da su prisutni rizici koji se i dalje moraju kontinuirano i pažljivo pratiti, ali i da postoji blagi optimizam kada je privredni oporavak u pitanju. Radi usklađivanja sa izmjenama i dopunama regulative iz oblasti osiguranja i bankarskog sektora, Savjet je donio Odluku o izmjenama i dopunama Odluke o prikupljanju i razmjeni podataka i informacija od značaja za stabilnost finansijskog sistema“, naglašeno je iz CBCG.

Takođe, Savjet je razmatrao i izvještaj međuresorske Radne grupe za unapređenje mjeničnog poslovanja i podržao opredjeljenje da se pristupi izmjenama ili dopunama Zakona o izvršenju i obezbjeđenju kojima bi se omogućilo mjeničnim povjeriocima da blokiraju račun mjeničnog dužnika odmah nakon što utvrde da kod banke ne mogu u potpunosti ili djelimično ostvariti isplatu po mjenici.

„Po mišljenju Savjeta, na ovaj način bi se uveliko ubrzao postupak naplate dugova po mjenici, što bi značajno doprinijelo poboljšanju finansijske discipline u ovoj oblasti. Savjet je zaključio da se, u narednom periodu, izradi metodologija za praćenje makroekonomskih neravnoteža, kao ključnog pitanja za stabilnost finansijskog i ukupnog ekonomskog sistema“, zaključeno je iz CBCG.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *