BiH ostaje bez 70 miliona eura od EU, nije usvojila Nacrt reformske agende

Radni tim za izradu Plana reformi u BiH nije usvojio Nacrt reformske agende jer predstavnici četiri kantona u Federaciji BiH nisu dali saglasnost na predloženi dokument, saopštio je Savjet ministara BiH.

Nacrt nije usvojen uprkos dodatnom roku koji je odobrila Evropska komisija i upornim pokušajima usaglašavanja u protekla dva dana. Saglasnost na Nacrt reformske agende nisu dali Kanton Srednja Bosna, Tuzlanski kanton, Zeničko-dobojski kanton i Unsko-sanski kanton.

„Zbog njihovog odbijanja, Bosna i Hercegovina je jedina zemlja Zapadnog Balkana koja nije zvanično podnijela Nacrt dokumenta Reformske agende“, piše u saopštenju.

Predsjedavajuća Savjeti ministara BiH Borjana Krišto, koja je i predsjedavajuća Radnom timu, izjavila je da je Evropska komisija, posredstvom komesara za proširenje i politiku susjedstva Olivera Varheljija, odobrila BiH dodatni rok za podnošenje Nacrta reformske agende, što su bila protekla dva dana.

„Nažalost, uprkos svim naporima i podršci koju smo dobili od evropskih institucija, to nije bilo dovoljno da svi u BiH pokažemo minimalnu dozu političke odgovornosti i usmerimo naše aktivnosti prema zajedničkom evropskom putu“, navela je Krišto.

BiH je zato „ispustila“ 70 miliona eura bespovratnih sredstava EU.

Ministar saobraćaja i komunikacija BiH Edin Forto je objavio da je Stranka demokratske akcije (SDA), posredstvom svoja četiri kantonalna premijera, odbila da podrži plan reformi iz Plana rasta.

On smatra da je time SDA „zakočila evropski put“ i uskratila novac građanima i firmama u cijeloj BiH.

„Na ovakvo nerazumno ponašanje smo navikli iz Republike Srpske, ali evo SDA ima primjedbe“, napisao je Forto na Fejsbuku.

SDA je saopštila da su premijeri četiri kantona „dali uslovnu suglasnost“ na tekst Nacrta reformske agende, navodeći da se iz tog dokumenta „ne mogu uklanjati djelovi koji se odnose na poštovanje odluka Ustavnog suda BiH“.

Neprihvatljivim smatraju to što je iz dokumenta brisan termin „državni“, te se „državne institucije kao nosioci aktivnosti zamjenjuju entitetskim i uvodi se entitetski i etnički veto u odlučivanju tamo gdje ga dosad nije bilo“.

Naveli su da je neprihvatljivo i da su na listi projekata koji bi vili finansirani, uglavnom projekti iz RS i kantona s hrvatskim većinom, dok su zapostavljeni kantoni s bošnjačkom.

„Udovoljavanje ultimatumima iz entiteta RS ne može proizvesti Program reformi kakav je potreban BiH i njenim građanima“, ukazala je SDA.

Izvor Beta

Podijeli ovaj članak