“Tržišta u razvoju da preispitaju svoje oslanjanje na dolar”

Dodajte komentar

Predsjednik Južne Afrike je poručio da će “pitanje valute” biti na dnevnom redu predstojećeg sastanka zemalja BRIKS-a u avgustu.

Predsjednik Južne Afrike Siril Ramafosa je na finansijskom samitu u Parizu podržao pozive brazilskog predsjednika Luisa Inasija Lule da Silve da tržišta u razvoju preispitaju svoje oslanjanje na dolar, navodi “Fajnenšel tajms”.

Lula, koji se pojavio na panelu sa liderom Južne Afrike, zagovarao je prelazak na trgovinu domaćim valutama i druge alternative.

Nakon što je predsjednik Brazila ocijenio da je međunarodna upotreba dolara dovela zemlje kao što je Brazil u nepovoljan položaj, Ramafosa je rekao da će “pitanje valute” biti na dnevnom redu predstojećeg sastanka zemalja BRIKS-a u avgustu.

Brazilski lider je ponovio zabrinutost zbog uticaja dominacije dolara na zemlje sa niskim i srednjim prihodima. On je naveo da su se neki ljudi “uplašili” kada je govorio o zamjeni dolara, ali je ponovio da njegova dominacija stavlja zemlje kao što je Brazil u nepovoljan položaj kada je u pitanju trgovina.

“Kada Argentina i Brazil ili Kina i Brazil međusobno trguju, zašto ne možemo da trgujemo u sopstvenim valutama?”, zapitao se brazilski lider.

Američka ministarka finansija Dženet Jelen branila je globalnu dominaciju dolara i poručila da bi zemljama bilo teško da pronađu održivu zamjenu za valutu koja je decenijama dominirala trgovinom.

“Postoji veoma dobar razlog zašto dolar ima široku upotrebu u trgovini, a to je zato što imamo velika, likvidna, otvorena tržišta kapitala, vladavinu zakona i potrebne finansijske instrumente”, rekla je Jelen u Parizu.

Njeni komentari dolaze u trenutku kada Kina zagovara veće međunarodno usvajanje juana, navodi FT i podsjeća da je Rusija prešla na korišćenje kineske valute kao jedne od glavnih valuta za međunarodne rezerve i prekookeansku trgovinu od početka sukoba u Ukrajini, prenosi B92.

List podsjeća i da je zamrzavanje sredstava ruske centralne banke u vrijednosti od 300 milijardi dolara od strane zapadnih saveznika Ukrajine – od kojih je većina bila u dolarima i eurima – izazvalo zabrinutost da će Vašington češće koristiti globalnu dominaciju svoje valute kao sredstvo za američke spoljnopolitičke ciljeve.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *