Da li je internet na ivici kolapsa?

Dodajte komentar

Internet mreža mogla bi da dosegne svoj limit za samo osam godina, upozoravaju stručnjaci. Internet se polako ali sigurno kreće ka ‘slomu kapaciteta’ jer ne uspijeva da održi korak sa našom beskrajnom potrebom za sve bržim protokom informacija, upozoravaju naučnici.

Iz tog razloga, vodeći inženjeri, fizičari i telekomunikacione kompanije pozvani su prošlog mjeseca na sastanak Londonskog kraljevskog društva kako bi pokušali da ustanove kako da riješe problem.

– ‘Bum’ internet televizije, striming servisa i sve moćnijih kompjutera znatno je povećao opterećenje komunikacione infrastrukture. Kablovi i optička vlakna koja šalju informacije u naše lap topove, pametne telefone i tablet računare dosegnuće svoj limit u toku narednih osam godina. Brzina interneta u posljednjoj deceniji povećana je pedesetostruko, dok su optički kablovi dosegli maksimum svog fizičkog kapaciteta i ne mogu da sprovode više svjetlosti nego sada – navodi Endru Elis, profesor sa Aston univerziteta u Birmingemu.

Internet kompanije uvjek imaju mogućnost postavljanja dodatnih kablova, ali ovakav metod je prilično skup – cijena je dvostruko veća. Ono što takođe predstavlja problem je i količina struje neophodne za prenos podataka. Naime, što je internet brži, potrebno je više energije.

– Internet sada troši istu količinu energije kao avioindustrija – oko 2 odsto utrošene energije razvijenih zemalja. I to samo za prenos podataka. Ako tome dodate eletričnu energiju koju troše elektronski uređaji, procenat se penje do 8 odsto – dodaje Elis.

Postavljanje novih kablova značilo bi da bismo mogli da ostanemo bez energije u roku od 15 godina.

– Upravo zato je potrebno da diskusiju o ovom problemu započnemo sada, odnosno utvrdimo šta možemo da učinimo kako bismo spriječili buduću krizu i šta se može desiti ako u budućnosti ne preduzmemo ništa po tom pitanju – zaključuje Elis.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *