Sofija je izrazila nadu da bi mogla da se pridruži zoni valute EU sredinom sljedeće godine, ali mora da ispuni stroge ekonomske kriterijume.
Bugarska ne može da se pridruži eurozoni zbog visoke inflacije, saopštila je Evropska centralna banka u izvještaju u srijedu. Sofiji nastoji da postane 21. članica valutne zone, uprkos zabrinutosti da bi to moglo da pogorša rast cijena u ovoj balkanskoj državi.
„Države članice Evropske unije izvan eurozone postigle su ograničen napredak u ekonomskoj konvergenciji sa eurozonom od 2022. godine“, navodi se u saopštenju ECB-a.
Cijene u Bugarskoj rastu na godišnjem nivou od 5,1 odsto, 1,8 procijentnih poena više nego što bi trebalo da budu da bi se pridružile valutnoj uniji, saopštila je ECB – iako je dodala da će inflacija vjerovatno „postepeno opadati u narednim mjesecima”.
Na konferenciji za novinare, bugarski premijer Dimitar Glavčev je komentarisao ove podatke i rekao da će zatražiti dalju procjenu od vlasti EU kada zemlja ispuni sve kriterijume za euro.
Zemlje se ne pridružuju automatski eurozoni kada postanu članice EU – ali se očekuje da to učine kada se približe pravnim i ekonomskim normama, uključujući stabilne kurseve i zdrave javne finansije. Jedini izuzetak su Švedska i Danska, koje su pregovarale o političkim i pravnim isključivanjima, a zadržavaju svoje nacionalne valute.
Politički nemiri u Bugarskoj
Zamjenik ministra finansija Bugarske Metodi Metodiev izrazio je 4. juna nadu da bi Bugarska mogla da se pridruži eurozoni sredinom 2025. godine, pošto bi joj blaži ekonomski uslovi omogućili da zatraži dodatnu procjenu od EU.
Ali samo nekoliko dana kasnije, zemlja je dovedena u politička previranja nacionalnim i evropskim izborima na kojima je krajnja desnica imala snažan učinak.
Proruska, ultranacionalistička partija Vazraždane osvojila je oko 14 odsto glasova i tri od 17 poslanika u Evropskom parlamentu, nakon što je rekla da bi euro uništio bugarsku ekonomiju. Partiji GERB koju predvodi bivši premijer Bojko Borisov sada će biti potrebna najmanje dva partnera za formiranje vladajuće koalicije.
Prema istraživanju Evrobarometra, samo 49 odsto bugarskih građana je za ulazak u eurozonu, a 64 odsto stanovništva smatra da će to dodatno povećati cijene.
Izvor: Bizlife