Crnogorska Vlada, suočena sa ozbiljnim finansijskim problemima unutar Javnog preduzeća za nacionalne parkove (JPNPCG) razriješila je direktora Vladimira Martinovića. Prema prijedlogu ministra ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjana Ćulafića, ovo preduzeće bilježi dramatičan pad prihoda od gotovo 50 odsto u 2023. godini, uz gubitak od 581.884 eura.
Istovremeno, troškovi bruto zarada su porasli za gotovo milion eura, dok je broj zaposlenih znatno povećan. Ćulafić je u svom obrazloženju naveo da su ovakve oscilacije narušile javni interes i stabilnost preduzeća.
Vlada je, suočena s ovim zabrinjavajućim pokazateljima, hitno prihvatila prijedlog za razrješenje, čime se postavlja pitanje kako će nova uprava preokrenuti negativne trendove i osigurati održivost jednog od ključnih resursa Crne Gore.
Istovremeno, bivši direktor Javnog preduzeća za upravljanje nacionalnim parkovima (NP) Vladimir Martinović (URA) je najavio krivične prijave povodom odluke Vlade da ga razriješi sa te pozicije. Martinović je “Vijestima” kazao da su podaci o poslovanju državnog preduzeće na osnovu kojih je smijenjen zamijenjeni, odnosno, da su u odluci o smjeni podaci o poslovanju iz 2022. godini kada je preduzeće zabilježilo minus predstavljeni kao poslovni rezultat u 2023. godini.
OBRAZLOŽENJE
U obrazloženju u koje je Pobjeda imala uvid, Ćulafić je podnio Vladi prijedlog da se Martinović, razriješi sa mjesta direktora JPNPCG.
U obrazloženju prijedloga je naveo da je Martinović, imenovan rješenjem Vlade od 2. novembra 2022. godine za direktora i daje članom 2 Zakona o ostvarivanju javnog interesa u javnim preduzećima i ustanovama propisano da u slučaju poremećaja u poslovanju odnosno vršenju djelatnosti javnog preduzeća odnosno javne ustanove, ili ako preduzeće odnosno ustanova ne izvršava zakonom utvrđene obaveze, a što nije nastalo kao posljedica neispunjenja obaveza od strane države utvrđene aktom o osnivanju odnosno organizovanju, Vlada, može preduzeti mjere kojima se obezbjeđuju uslovi za nesmetan rad preduzeća, odnosno pružanje usluga. Članom 3 istog zakona propisano je da se smatra da su, u smislu ovog zakona, nastupili poremećaji u poslovanju, odnosno da se ne izvršavaju zakonom utvrđene obaveze ako se načinom poslovanja javnog preduzeća odnosno javne ustanove ne obezbjeđuje trajno i nesmetano obavljanje proizvodnje i prometa određenih proizvoda i pružanje usluga, ili ostvarivanje programa razvoja, na način utvrđen u skladu sa zakonom (vrsta, kvalitet, obim proizvodnje, odnosno usluga i sl.), čime se nanosi veća šteta, ako se raspodjelom dobiti mijenja osnovna namjena korišćenja sredstava i osnovnih uslova sticanja dobiti i poslovanja utvrđenih u skladu sa zakonom, radi ostvarivanja javnog interesa u tom javnom preduzeću odnosno javnoj ustanovi, čime se bitno otežava obavljanje njegove djelatnosti utvrđene zakonom odnosno aktom o osnivanju i u drugim slučajevima utvrđenim zakonom piše u obrazloženju.
Loši finansijski rezultati
Iz Ministarstva ekologije navode da su neto prihodi od prodaje u 2023. godini smanjeni za 1,82 miliona eura (u 2022. godini su iznosili 3,7 miliona eura, a u 2023. godini 1,89 miliona). Gubitak 2023. godine nakon oporezivanja bio je 581.884 eura (u 2022. godini ostvaren dobitak od 20.334 eura); troškovi bruto zarada uvećani sa 2,7 miliona eura (koliko su iznosili 2022), na 3,69 miliona eura (koliko su iznosili na kraju 2023.godine); ostali poslovni rashodi uvećani sa 286.161 eura (koliko su iznosili u 2022. godini) na 460.095 eura (koliko su iznosili u 2023. godini); neto dobit 2022. godine iznosila je 521.254 eura, a 2023. godine 23.058 eura; gotovina na računima u 2021. godini iznosila je 802.130 eura, u 2022. godini 579.749 eura, a 2023. godine 325.100 eura; prosječan broj zaposlenih sa 307 (koliko je iznosio 2021. godine) uvećan na 346 (koliko je iznosio 2023. godine) navodi Ministarstvo ekologije u obrazloženju dodajući da u ovakvim negativnim oscilacijama u poslovanju javni interes JPNPCG narušen i da mora biti zaštićen. Shodno tome, na osnovu utvrđenih nepravilnosti i radi zaštite javnog interesa u JPNP-
CG, predložili su da Vlada po hitnom postupku razriješi Vladimira Martinovića sa mjesta direktora.
Vlada je razmotrila i prihvatila navedeni prijedlog ministra ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera i uvažavajući njegove navode o razlozima za razrješenje direktora Martinovića, a shodno svojim ovlašćenjima čl. 2, 3, 4 stav 1 tačka 1, čl. 5 i 6 stav 1 Zakona o ostvarivanju javnog interesa u javnim preduzećima i ustanovama, člana 8 stav 3, a u vezi sa članom 12 alineja 5 Odluke o organizovanju Javnog preduzeća za nacionalne parkove i člana 17 stav 4 Statuta JPNPCG, donijela Rješenje o razrješenju direktora Javnog preduzeća za nacionalne parkove Crne Gore Vladimira Martinovića, navodi Pobjeda.
Martinović najavio krivične prijave: Pretvorili plus u minus da bi me smijenili
Martinović, koji je najavio krivične prijave, Vijestima je kazao da je prošla godina po prihodima bila najbolja za NP, i da su dvostruko uvećani u odnosu na 2022. godinu. Naveo je i da su prihodi u ovoj godini već šest odsto viši, nego u istom periodu prošle 2023. On je najavio da će podnijeti i krivičnu prijavu protiv odgovornih, te da je kao razlog za smjenu naveden njegov neuspješan rad, odnosno pogrešno poređeni prihodi iz posljednje dvije godine.
“Ako se radi o slučajnoj permutaciji, kao posljedici užurbanog skidanja politički nepodobnih kadrova, onda je očigledno o kom se stepenu neznavenosti i neodgovornosti radi u sadašnjoj izvršnoj vlasti. Ako je, pak, u pitanju namjerno permutovanje cifara, onda je jasno do kog je nivoa bahatosti došla sadašnja izvršna vlast, koja očigledno smatra da se razlozi za nečiju smjenu, već ako ih nema, mogu iskonstruisati. Kako god, ja ću gledati da svoja prava zaštitim na sudu. Kada sam najzad dobio rješenje o razrješenju nisam mogao da vjerujem, da oni koji su na njemu očigledno ubrzano i bezargumentovano radili, nisu bili u stanju ispravno da pročitaju ni iskaz o ukupnom rezultatu NP dokument iz kojeg su koristili podatke u obrazloženju”, istakao je Martinović, prenose Vijesti.