UniCredit najavila 2,3 milijarde eura podrške za mikro i mala preduzeća u CIE tokom 2025.

UniCredit Grupa predstavila je „UniCredit for CEE 2025“, inicijativu sa konkretnim finansijskim rješenjima, održavanjem računa i savjetodavnim uslugama namijenjenim mikro i malim preduzećima širom regiona centralne i istočne Evrope, da povećaju svoju produktivnost i konkurentnost i da razviju održive poslovne modele kroz inovacije i nove tehnologije.

U partnerstvu sa više od 20 međunarodnih i lokalnih institucija i vlasti, za više od 9.000 malih preduzeća širom CIE na raspolaganju je finansiranje u iznosu od 2,3 milijarde eura u okviru ove inicijative.

Kako se navodi u zvaničnom saopštenju, “dodatna vrijednost za klijente su i niži zahtjevi za kolateralom, opipljive pogodnosti u pogledu cijena, posebni uslovi održavanja računa, mentorstvo, ESG savjetodavni programi i još mnogo toga”.

Inicijativa je predstavljena tokom Foruma centralne i istočne Evrope, vodećeg događaja koji svake godine u Beču okuplja više od 2.000 vodećih investitora, banaka, posrednika i kreatora politike iz preko 45 zemalja.

Tokom CIE Foruma, Teodora Petkova, direktorka za Centralnu i Istočnu Evropu u UniCredit Grupi istakla je da nedavni izvještaj „Budućnost evropske konkurentnosti: Strategija konkurentnosti za Evropu“ prikazuje koliko Evropa zaostaje za SAD i Kinom u inovacijama i produktivnosti.

Postoji razlika od 270 milijardi eura godišnjih potreba za investicijama u istraživanje i inovacije sa američkim kompanijama u 2023. godini, prema publikaciji, koja takođe primjećuje da fragmentisano evropsko tržište ograničava rast i inovacije, a regulatorna opterećenja neproporcionalno utiču na MSP.

„Jedna od preporuka u izvještaju uključuje dalje pojednostavljenje pristupa finansiranju za inovativna MSP i podsticanje inovacija i skaliranja. Sa misijom da budemo banka za evropsku budućnost, usklađujemo našu strategiju sa onim što je važno za evropsku agendu. Inicijativa za mikro i mala preduzeća ‘UniCredit for CEE‘ je korak ka podršci odlučnoj strategiji Evrope za povećanje konkurentnosti“, rekla je Petkova.

Ona je prokomentarisala da inicijativa „UniCredit for CEE“ omogućava snažno lokalno prilagođavanje inicijativama konkretnih zemalja, koje odgovaraju trenutnim potrebama i ambicijama klijenata na svakom tržištu.

Istraživanje UniCredita pokazuje da mala i srednja preduzeća igraju važnu ulogu u privredama CIE.

„MSP u regionu CIE doprinosi prometu i zapošljavanju više nego njihovi konkurenti u EU. U CIE oni takođe doprinose više BDP-u od velikih kompanija. Međutim, oni imaju nižu produktivnost u poređenju sa većim kompanijama. Jedna od mjera za rješavanje ovog problema je dalje poboljšanje pristupa finansiranju“, rekao je na Forumu CIE Gokče Čelik (Gokce Celik), viši ekonomista za CIE, Grupna investiciona strategija, u UniCreditu.

Slični Članci