Ugostitelji gase firme da „ugase“ dugovanja

Ugostitelji su počeli da gase nazive pravnih lica jer na taj način nemaju obaveze da izmire dugovanja koja imaju prema Glavnom gradu po osnovu neplaćenih kazni koje su im napisane za postavljanje nelegalnih bašti, saopštio je za „Dan“ Branko Kovačević, direktor Uprave za inspekcijske poslove Glavnog grada.

Na taj način, kako navodi Kovačević, Glavni grad gubi veliki prihod koji se mjeri nekoliko stotina hiljada eura, čak i milionima eura.

– U oktobru prošle godine, jedan ugostiteljski objekat je dugovao oko 20.000 eura na ime neizmirenih obaveza prema glavnom gradu. Pošto je svaki prekrašjni nalog inspekcije predao na sudsko odlučivanje, taj ugostitelj je danas ugasio firmu. Do aprila 2023. godine, nije imao ni jedan papir-laički rečeno, ruku na srce, nije mu ni trebao kada se u prethodnom periodu dobar dio kadra iz gradskih organa besplatno častio i hranio upravo tamo, umesto da kontroliše njegov rad- navodi Kovačević.

Kovačević objašnjava da ugostitelji gase lokale na način što likvidiraju pravno lice, ugase naziv pravnog lica, a naziv objekta može ostati čak isti.

-Danas, ne uspijevajući po navici da izbjegne svoje dospjele obaveze prema Glavnom gradu sve po uredno izvršenim kontrolama Uprave kojom rukovodim unazad godinu dana, lokal se, takoreći „ugasio“ tako što je ugašen naziv pravnog lica, a naziv objekta je ostao isti. Dakle, sa gašenjem pravnog lica gase se i sve njegove obaveze kao i dugovanja. Situacija je ista kao kad premine fizičko lice. Dakle, ugašeno pravno lice-nema nikakvih dugova, nema pravnog sledbeništva između prethodnog i narednog naziva, vlasnika, i obaveza Ugasio se lokal, ugasili se i dugovi – navodi Kovačević.

On dodaje da su unazad 20 godina ugašena 1.254 lokala.

-U narednom intervjuu sa nadležnim gradskim organima, dobićemo precizne brojke o iznosima koji su za to vreme morali biti usmerjeni u gradsku kasu – kaže Branko Kovačević.

Direktor Uprave za inspekcijske poslove navodi da pojedini ugostiteljski objekti nisu kontrolisani godinama, neki čak i decenijama, zbog čega su po izvršnim kontrolama njihovog poslovanja iz nadležnosti Uprave, donijeta čak i rješenja o rušenju. Samim tim, kako navodi Kovačević, nisu ni plaćali obaveze kojih je itekako bilo. Među takvima je i ugostiteljski objekat „Lovac“ kojem će biti porušena bašta.

-Prilikom inspekcijskog nadzora u ugostiteljskom objektu „Lovac“ inspektoru nije dato na uvid ništa od potrebne dokumentacije za privremene objekte – privremeni ugostiteljski objekat, ugostiteljsku terasu, reklamne panoe, svjetleće natpise, žardinjere i konzervator za sladoled. Inspektor je ostavio poziv da izvršni direktor firme Artip kompani dođe u službene prostorije Uprave za inspekcijske poslove i da dostavi potrebnu dokumentaciju. On se odazvao ali nije donio ništa od potrebne dokumentacije, a izvrijeđao je i inspektora. Inspektor je sproveo postupak, donio rješenje o uklanjanju, i administrativno izvršenje je zakazano. Poslat je dopis CEDIS- u da isključe struju i Upravi policije i Komunalnoj policiji da njihove ekipe budu prisutne radi sigurnosti i obezbeđenja javnog reda i mira – naveo je Kovačević.

Kovačević poručuje i kod koga treba potražiti odgovore za izbjegavanje izmirivanja obaveza prema Glavnom gradu.

–Odgovore za izbjegavanje izmirivanja obaveza prema Glavnom gradu treba tražiti od nadležnih za gašenje i osnivanje privrednih subjekata, kao i Uprave lokalnih javnih prihoda, zašto u prethodnom periodu nijesu sprovodili administrativna izvršenja rješenja odnosno zašto su dali priliku nesavjesnim privrednicima da izbjegavaju plaćanje. Vjerujem da ćemo sa novim, nekorumpiranim ljudima, koji se nalaze na čelu Uprave lokalnih javnih prihoda i ovo biti ispraćeno na zakonit način – naveo je Kovačević.

Jokić: Prekršajni nalozi se vukli do zastarjelosti

Inspektor Uprave za inspekcijske poslove Glavnog grada Anđelina Jokić kaže da se godinama sprovodila protivzakonita praksa.

– Nije se tu radilo o neukim strankama, ni o rupama u zakonu, a ni o propustima nadležnih institucija, već je sve bilo smišljeno. Imamo primjer ugostiteljskih objekata koji su postavljeni na parceli Glavnog grada. Uprava lokalnih javnih prihoda kad obračuna taksu po osnovu urbanističko-tehničkih uslova, tada su vlasnici ugostiteljskih objekat dužni da plate Glavnom gradu dugovanja. A ako nema urbanističko-tehničkih uslova naši inspektori su izlazili i preduzimali mjere iz svoje nadležnosti i pisali novčane kazne. Takve stranke bi potpisale prekršajne naloge da idu na sudsko odlučivanje, a prekršajni sud bi ih vukao do zastarjelosti. A kada se inspektor obrati sudu sa napomenom da se ne odlažu takvi predmeti, sud bi odgovarao na način da je zahtjev inspektora neprimjeren i neutemeljen – ukazuje Jokić.

Na taj način bi se, kako navodi Jokić, dugovi nagomilavali, a ugostitelji nijesu plaćali Glavnom gradu dugovanja.

– Ugostitelji u nekom trenutku odluče da „ugase“ DOO kako bi izbrisali dugovanja i osnuju novo pravno lice a naziv objekta ostane isti. I igri nema kraja – rekla je Jokić.

Izvor: Dan

Slični Članci