Za osam mjeseci ove godine radnici Instituta Igalo su radili i zaradili više nego lani 300 hiljada, ali opet su ostvarili gubitak i nad glavom im je i dalje dug prema povjeriocima od 24,9 miliona miliona eura, piše Novski portal.
Više od pola tog iznosa, 16 miliona eura je prema državi, Opštini i njihovim kompanijama. Tu je i dug prema manjinskom akcionaru Žarku Rakčeviću od pet miliona eura, koliko je on obezbijedio za deblokadu računa Instituta. Dobavljačima Institut duguje oko tri miliona eura.
„U odnosu na procijenjenu vrijednost imovine Instituta od 120 miliona eura taj nivo prezaduženosti, uz dobar proizvod kakav je Institut ne predstavlja u ekonomskom smislu opasnost za opstanak. Samo treba naći pravo rješenje“, smatra izvršni direktor dr Zoran Kovačević.
Prema njegovim riječima, iskoristili su maksimalno sve resurse nakon julskog izlaska iz blokade računa.
Međutim, obaveza isplaćivanja zarada po novom kolektivnom ugovoru sa koeficijentima javnog zdravstva, iako je jedva dočekano u kolektivu, uslovilo je povećanje troškova, kaže Kovačević Novskom portalu.
Uspjeli su da isplate zaostale zarade i avgustovsku proteklog petka. Izvjesna je i septembarska, jer se nadaju uspostavljanju tekuće likvidnosti uz podršku većinskog vlasnika, države.
Crnogorski osiguranici i samoplatežni iz regiona donose glavnu zaradu. Međutim, nedovoljnu, jer cijene paketa usluga su za samoplatežne nešto preko 100 eura, a za fondovske pacijente potpuno nerentabilne. Bolesnički dan, pun pansion sa pet terapija, ljekarskim pregledom i laboratorijskim nalazima, košta samo 45 eura.
Prošlog mjeseca su, prema riječima Kovačevića, dostavili Fondu zdravstva analizu troškova i zahtjev za povećanjem cijena, pa su uvjereni da će bar uspjeti ubuduće da pokriju troškove i nešto malo i zarade.
Izvor: CdM