Danilovgradskoj lokalnoj samoupravi je bilo potrebno 7,6 dana za izdavanje 63 građevinske dozvole, dok je službenicima Glavnog grada za 146 dozvola bilo potrebno 82,3 dana, pokazuje zvaničan Izvještaj o radu Ministarstva održivog razvoja i turizma. Podgorička gradska uprava je na taj način prekoračila mjesečne zakonske rokove, jer su u pitanju građevinske dozvole za koje nije potreban elaborat o zaštiti životne sredine.
U Izvještaju se taksativno nabrajaju lokalne uprave koje su u 2017. godini izdavale građevinske dozvole u Zakonom predviđenim rokovima, sa velikim brojem izdatih dozvola.
Tako je gradskoj upravi Rožaja bilo potrebno 16 dana za 83 građevinske dozvole za objekte za koje nije potrebna izrada elaborata-o procjeni uticaja na životnu sredinu, a Žabljaku – 26,6 dana za 41 građevinsku dozvolu.
Činovnici u Pljevljima su taj posao obavili u roku 20,4 dana za 40 građevinskih dozvola, a u Beranama – 29,5 dana za 26 građevinske dozvole.
MORT je u svom izvještaju nabrojao Lokalne uprave koje su prilikom izdavanja građevinske dozvole u 2017. godini prekoračile Zakonom predviđene rokove.
„Podgorica – 82,3 dana za 149 građevinskih dozvola, Kotor – 78,3 dana za 69 građevinskih dozvola, Tivat – 74,2 dana za 96 građevinskih dozvola i Herceg Novi – 71,1 dan za 59 građevinskih dozvola za objekte za koje nije potrebna izrada elaborata o procjeni uticaja na životnu sredinu“, piše u Izvještaju.
Od ukupnog broja izdatih građevinskih dozvola za 34 dozvole, odnosno za njih 3%, je bilo potrebno raditi procjenu uticaja na životnu sredinu.
Lokalne uprava koje su izdale građevinske dozvole za objekte za koje je bilo potrebna izrada elaborata o procjeni uticaja na životnu sredinu su: Budva – 15 dozvola, Nikšić – devet dozvola, Cetinje – šest dozvola, Ulcinj – dvije dozvole, Danilovgrad i Pljevlja po jedna dozvola.
U poređenju sa 2016. godinom kada je izdato 20 građevinskih dozvola koje su sadržale procjenu uticaja na životnu sredinu, u 2017. godini je došlo do povećanja broja objekata koji se grade, a koji utiču na životnu sredinu za 70%.
„U odnosu na prethodnu godinu, u 2017. godini je izdato 10% manje dozvola za građenje porodičnih i individualnih objekata. Sa druge strane povećan je broj izdatih građevinskih dozvola za izgradnju infrastrukturnih objekata za 31%, stambeno-poslovnih objekata za 14%, dok je izgradnja poslovnih objekata ostala na istom nivou kao u 2016. godini“, zaključuje se u Izvještaju. (Analitika)