Sagovornici Televizije Vijesti, bliski istrazi u poslu izdavanja garancija za kredite podgoričkog KAP-a, otkrivaju da će se pred Specijalnim tužilaštvom naći čelni ljudi ministarstava ekonomije i finansija, u periodu od 2009. do uvođenja stečaja, odnosno sredine 2013. godine.
Postoji osnov sumnje da su na organizovan način počinili krivično djelo zloupotreba službenog položaja u produženom trajanju. Pored njih, istraga će obuhvatiti članove vladine Komisije za praćenje i kontrolu državne pomoći.
U Naredbi za sprovođenje istrage, zbog pranja novca, trebalo bi da se nađe Centralnoevropska aluminijska kompanija, koja je u julu 2005. godine, za 48 i po miliona eura postala većinski vlasnik KAP-a.
Kako je KAP dobijao garancije Vlade, tužilaštvo je počelo da ispituje još 2014. godine, na osnovu izvještaja Državne revizorske institucije objavljenog 2013. u kom su provjeravali izdate garancije 2009, 2010. i 2011. godine. Revizori su tada utvrdili da prije odobravanja izdavanja garancija KAP-u nije rađena procjena rizika.
Analizom Ugovora o poravnanju iz 2009. godine utvrđeno je da je Vlada izdavanjem državnih garancija za kredite KAP-u, bez odgovarajućih kontragarancija, preuzela značajan rizik od njihovog aktiviranja.
Pad garancija poreske obveznike koštao je, prema informacijama iz istrage, 137 miliona eura, a uz pristigle kamate 150 miliona.
Zbog izdatih garancija za KAP, poslanici Pokreta za promjene su u maju 2011. godine podnijeli krivične prijave protiv bivšeg premijera i aktuelnog predsjednika države Mila Đukanovića i još sedam osoba – Olega Deripaske, Branimira Gvozdenovića, Branka Vujovića, Mihaila Banjevića, Vječeslava Krilova, Vujice Lazovića i Anđelka Lojpura. Nakon skoro desetogodišnjeg izviđanja očekuju se konkretni rezultati tužilaštva koje je zbog ovog slučaja često bilo na meti kritika.
Izvor: Vijesti.me