Sjedinjene Države i Crna Gora produbljuju ekonomsku saradnju

Sjedinjene Države i Crna Gora u ponedjeljak su potpisale memorandum o ekonomskoj saradnji, koji će biti osnova daljeg ekonomskog dijaloga Vašingtona i Podgorice sa ciljem da se, između ostalog, promovišu trgovina i investicije.

Memorandum o razumjevanju su u Stejt departmentu u Vašingtonu u ime vlada SAD i Crne Gore potpisali američki podsekretar za ekonomski rast, energetiku i životnu sredinu Hoze Fernandez i potpredsjednik Vlade Crne Gore i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj.

Dokument je potpisan tokom prvog direktnog ekonomskog dijaloga visokih zvaničnika Sjedinjenih Država i Crne Gore.

Osim vicepremijera Đeljošaja, crnogorsku delegaciju činili su ministri energetike, javne uprave, pomorstva, nafte, gasa i rudarstva Saša Mujović, Maraš Dukaj, Filip Radulović i Admir Šahmanović.

Podsekretar Fernandez naglasio je da je ohrabren napretkom koji je postignut od kada su dvije zemlje pokrenule ekonomski dijalog 2021. godine, posebno kada je riječ o „direktnom stranim investicijama, izvoznim kontrolama, bezbjednost na granici i jačanju privrednih sudova“.

„Veoma sam impresioniran dosadašanjim rezultatima (dijaloga) i radujem se budućim. Ovaj ekonomski dijalog je rezultat povjerenja koje gradimo i koje nam omogućava da imamo ozbiljne razgovore…. Crna Gora je pokazala da je dobar partner“, rekao je Fernandez.

Čestitao je Crnoj Gori na pozitivnom Izvještaju o ispunjenju privremenih mjerila za poglavlja 23 i 24 (IBAR), dobijenom u junu i ocijenio da su time prepoznati napori vlade na poboljšanju vladavine prava, dodajući da to Crnu Gori čini lakšom za poslovanje i investicije.

Stejt department je nakon susreta i potpisivanja memoranduma saopštio da su se obje strane obavezale na unaprijeđenje investicionog ambijenta u Crnoj Gori.

„Još jednom su potvrđeni napori za jačanje ekonomskih odnosa SAD-a i Crne Gore, što će koristiti građanima obje države promovisanjem održivog i inkluzivnog rasta”, saopštio je Stejt department.

Memorandum o ekonomskoj saradnji osnov je daljeg povezivanja privrednih sektora dvije zemlje i dokaz produbljivanja njihove ekonomske saradnje, poručio je uoči potpisivanja potpredsjednik crnogorske vlade.

„Kroz unapređenje našeg ekonomskog partnerstva u oblastima kao što su digitalizacija, sajber bezbjednost, turizam, saobraćajna infrastruktura i energetika, stvorićemo nove mogućnosti za inovacije, investicije i ekonomski razvoj“, rekao je Đeljošaj.

Takođe je pozvao američke kompanije da prepoznaju Crnu Goru kao „sigurnu“ destinaciju za investicije:

„Zajedničkim zalaganjem naših vlada i privrednih subjekata, možemo stvoriti povoljno okruženje za investicije i trgovinsku razmjenu, što će doprinijeti ekonomskom rastu i razvoju obje zemlje. Ovo je posebno važno u kontekstu trenutnih izazova s kojima se suočavamo, kao što su posledice globalne inflacije, ekonomske nestabilnosti i ratnih dejstava na globalnom nivou“.

U saopštenju nakon sastanka Stejt department je saopštio da je cilj memoranduma jačanje saradnje.

„Proširenje bilateralne trgovine i ulaganja i podršku regionalnoj ekonomiji koja će koristiti američkim i crnogorskim radnicima i preduzećima”, navelo je u tekstu.

Američki podsekretar je tokom sastanka, između ostalog, poručio da su SAD spremne Crnoj Gori da pomognu da pređe na čiste izvore energije, uz ocjenu da će uspješna tranzicija podstaći prosperitet i pridruživanje zemlje Evropskoj uniji. Ohrabrio je i saradnju Podgorice sa američkim kompanijama u toj oblasti.

Poručio je da bi SAD voljele da i dalje bude glavni partner Crne Gore kada je riječ o sajber bezbjednosti, otpornosti i suprostavljanju sajber prijetnjama.

Učesnici su, kako je ukazao Stejt department, razmatrali zajedničke pristupe unapređenju stranih investicija i obuci u oblasti trgovinskog prava, energetsku infrastrukturu, nabavku tehnologije od pouzdanih dobavljača, kao i kontinuiranu saradnju u oblasti sajber bezbednosti.

Posle potpisivanja memoranduma o razumijevanju, ekonomski dijalog predstavnika američke i crnogorske vlade nastavljen je na nivou radnih grupa, u kojima su učestvovali eksperti američkih sekretarijata trgovine i energetike, Agencije za međunarodni razvoj, EXIM (Export-Import) banke, te crnogorski ministri energetike Saša Mujović, pomorstva Filip Radulović, javne uprave Maraš Dukaj i rudarstva, nafte i gasa Admir Šahmanović.

Na radnim grupama se razgovaralo o trgovini, investicijama, ekonomskom razvoju infrastrukturi, energetici, tehnologiji, sajber bezbjednosti, inovacijama i digitalizaciji.

U saopštenju Stejt departmenta, povodom susreta američkih i crnogorskih zvaničnika, ukazano je i da su vlade dvije države istakle značaj produbljivanja ekonomskog partnerstva i podrške Crnoj Gori na njenom putu ka pristupanju EU.

“Obje strane obavezale su se da će poboljšati koordinaciju u oblastima o kojima se razgovaralo u dijalogu uz učešće iz obe vlade. Crna Gora je predala pismo o namjerama da se pridruži Mreži Blue Dot kako bi osigurala najviše ekološke, društvene upravljanja infrastrukturnim projektima”, naveo je Stejt department.

Sjedinjene Države i Crna Gora održale su prvi ekonomski dijalog 2021. godine, virtuelno, zbog pandemije kovida. Dijalog je takođe u ime SAD tada takođe otvorio podsekretar Fernandez, a u ime Crne Gore tadašnji premijer Zdravko Krivokapić.

Rezultat prvog dijaloga bilo je formiranje pet radnih grupa, za razvoj inicijativa u oblastima trgovine i investicija, ekonomskog razvoja, tehnologije i inovacija, čiste energije, kao idekarbonizacije i prava na svojinu.

SAD su tada saopštile da žele da „da ojačaju ekonomsko partnerstvo sa Crnom Gorom i da podrže njen napredak u pristupanju Evropskoj uniji“.

Voice of America

Slični Članci