Prošla sedmica bila je brutalna za kripto tržišta, sa gubicima koji su se protegli i do vikenda. Mnoštvo podataka o zapošljavanju iz SAD-a takođe nije spriječilo pad berzi, jer „Slumptember“ opravdava svoje ime. Ova sedmica će biti bogata podacima o inflaciji, uz dodatna izvještaja o zahtjevima za nezaposlene.
“Ovo je posljednja sedmica podataka o inflaciji prije dugo očekivanog septembarskog sastanka Feda”, navodi se u poznatom newsletteru Kobeissi Letter.
Sedmični ekonomski pokazatelji
U srijedu će biti objavljen izvještaj o indeksu potrošačkih cijena (CPI) za avgust, što je jedan od dva ključna pokazatelja inflacije koje koristi centralna banka. Podaci odražavaju cjenovne trendove u ekonomiji i oblikuju potrošačku potrošnju, pa ih Fedovi donosioci politika pažljivo prate jer će uticati na odluke o kamatnim stopama.
Izvještaj o indeksu proizvođačkih cijena (PPI) za avgust biće objavljen u četvrtak, a odražava cijene inputa za proizvođače. Takođe je predindikator inflatornih pritisaka jer mjeri troškove proizvodnje robe široke potrošnje, što ga čini vodećim pokazateljem za izvještaj CPI za naredni mjesec.
U četvrtak će takođe biti objavljeni prvi podaci o zahtjevima za nezaposlenost, koji pružaju širu sliku tržišta rada.
Preliminarni rezultati Indeksa potrošačkog raspoloženja za septembar biće objavljeni u petak. Ova izvještaja pružaju rezultate mjesečnog istraživanja nivoa povjerenja potrošača i njihovih stavova o dugoročnoj inflaciji. Takođe se koriste kao sastavni dio izračuna Fedovog indeksa inflacionih očekivanja.
Nakon slabih ekonomskih podataka prošle sedmice, tržište procjenjuje šanse za smanjenje kamatne stope za 25 ili 50 baznih poena na sastanku Fed-a u septembru, a izvještaj o CPI-u vjerovatno će igrati ključnu ulogu u tom procesu.
Izvještaj o CPI-u slabiji od očekivanog mogao bi povećati šanse za smanjenje stope od 50 baznih poena na sastanku 18. septembra. Alat CME Fed Watch trenutno pokazuje 31 posto vjerovatnoće za veće smanjenje stope.
Izgledi za kripto tržišta
Teoretski, veće smanjenje stope bilo bi pozitivno za kripto tržišta, ali izgleda da to nije dovoljno da trenutno „razbije“ medvjeđe raspoloženje.
Tržišta su se vratila na nivoe koji nisu viđeni od pada Crnog ponedjeljka 5. avgusta, s ukupnom kapitalizacijom koja je krajem prošle sedmice pala ispod dva biliona dolara. Od tada se oporavila na 2,03 biliona dolara, ali i dalje ostaje na najnižem nivou od početka februara, prneosi SEEbiz.
Bitcoin je tokom vikenda dostigao najnižu vrijednost od 53.300 dolara, ali se od tada oporavio iznad 55.000 dolara tokom ponedjeljka ujutro. Ethereum je prošao gore, sa kratkim padom ispod 2.200 dolara tokom vikenda. Od tada se oporavio iznad 2.300 dolara.