Privremeno finansiranje do okončanja krize u Budvi

Potpredsjednik Opštine Budva Nikola Jovanović donio je odluku o privremenom finansiranju, koja će nakon objavljivanja u Službenom listu stupiti na snagu i time riješiti problem funkcionisanja grada do rješenja političke krize i konstituisanja parlamenta.

Jovanović je potvrdio “Vijestima” da je potpisao odluku.

Prema Zakonu o finansiranju lokalne samouprave, ukoliko Opština budžet za narednu godinu ne usvoji do 31. decembra tekuće godine, pošto Skupština opštine u Budvi nije ni konstituisana, potpredsjednik Opštine donosi odluku o privremenom finansiranju i to najduže za razdoblje od prva tri mjeseca fiskalne godine.

Privremeno finansiranje je time na snazi do 31. marta i njime se Opštini odobrava da mjesečno troši do iznosa jedne dvanaestine izdataka u prethodnoj fiskalnoj godini, odnosno mjesečna potrošnja može biti najviše do nivoa prosječne mjesečne potrošnje u prethodnoj godini.

Kako to zakonski propisi kažu, ako Skupština opštine, nakon isteka roka za koji je donijeta odluka o privremenom finansiranju, ne donese odluku o budžetu, plaćanja zakonskih obaveza Opštine mogu se vršiti po nalogu predsjednika, uz prethodnu saglasnost ministarstva, do donošenja odluke o budžetu, a najduže tri mjeseca, pri čemu Opština nema pravo da se, do usvajanja odluke o budžetu zadužuje i koristi sredstva tekuće budžetske rezerve.

Budvanski parlament nakon prošlogodišnjih novembarskih izbora nije konstituisan, te time nije ni mogla biti do 31. decembra prošle godine usvojena odluka o budžetu, iako je nacrt prošao javnu raspravu i bio spreman da se nađe pred odbornicima.

Konstitutivna sjednica je zakazana tek 10. januara, ali nakon verifikacije mandata propao je pokušaj izbora predsjednika Skupštine opštine, jer se predlog da to bude lider Evropskog saveza Petar Odžić nije ni našao na raspravi jer je sjednica prekinuta pošto su odbornici koalicije “Za budućnost Budve”, ali i “Demoikrate – PES” blokirale održavanje, insistirajući da sjednicu vodi odbornik SNP-a Krsto Rađenović, pošto je odbornik koalicije “Budva naš grad” Savo Medigović, kao najstariji odbornik, prvo podnio, a poslije opozvao ostavku.

Uslijedile su mučne scene, jer su skupštinsku salu zaposjeli aktivisti i simpatizeri “Za budućnost Budve” i koalicije “Demokrate – PES”, dok su kabinet i hodnike predsjendika Opštine na prvom spratu zgrade ispunili aktivisti koalicije “Budva naš grad”.

Konstituisanjem parlamenta, odnosno izborom predsjednika Skupštine opštine, stvaraju se mogućnosti da taj dom izglasa budžet, čime bi se omogućilo normalno funkcionisanje grada. Na Konstituisanje Skupštine opštine čekaju i Plan investicija i program uređenja grada, od čijeg usvajanja zavisi realizacija investicionog ciklusa.

Budžet za ovu godinu projektovan je na 64,1 milion eura, od kojih 45 odsto je kapitalni dio usmjeren na modernizaciju lokalne infrastrukture.

Opština Budva dobila je saglasnost od Ministarstva finansija na nacrt budžeta, jer planirani tekući prihodi koji iznose 38 miliona eura su veći od tekućih rashoda, koji su procijenjeni na 32 miliona eura.

Ključne stavke koje pune gradsku kasu i ove godine su porezi i komunalije.

“Vijesti” su već objavile da će ove godine na zarade zaposlenih u administraciji biti izdvojeno čak 8.814.373 eura, dok za ostala lična primanja još dodatnih 1.163.000 eura. U ostala lična primanja su ubrojene naknade za odbornike u iznosu od 170 hiljada eura, 50 hiljada za otpremnine, jubilarne nagrade od 20 hiljada, dok stavka ostale naknade iznosi 923 hiljade eura iz koje se izdvajaju naknade za zaposlne po ugovoru o djelu i privremeno povremenom angažovanju.

Kada je riječ o transferima institucijama, ove godine biće potrošeno deset miliona eura. Najviše novca ide na JU Muzeji i galerije Budve (1,4 miliona eura), RTV Budva (1,1 milion eura), JU Grad teatar 1,3 miliona eura, Sportsko-rekreativnom centru Budva 750 hiljada, Mediteranskom sportskom centru 750 hiljada, Narodnoj biblioteci Budva 750 hiljada, dok je institucijama sporta opredijeljeno 1,7 miliona eura. Za manifestacije i projekte naredne godine biće iz gradske kase opredijeljeno 500 hiljada eura, za obrazovanje 415 hiljada, a za zdravstvenu zaštitu 200 hiljada eura.

Pod stavkom “ostali transferi” predviđena je potrošnja od 5,2 miliona eura i to 1,73 miliona eura je transfer Komunalnom preduzeću, 1,6 miliona za preduzeće Otpadne vode, dodatnih 1,2 miliona eura za Komunalnom preduzeću za odvoz posebnog otpana, Dnevnom centru za djecu i mlade sa smetnjama u razvoju 400 hiljada, Pogrebnim uslugama 260 hiljada, Akademiji znanja 110 hiljada, prenose Vijesti.

Slični Članci