Institut alternativa o zaradama menadžera u javnom sektoru: Četvrtina državnih preduzeća krije ugovore direktora

Četvrtina državnih preduzeća nije odgovorila na zahtjev Instituta alternativa (IA) kojimje ta NVO tražila uvid u ugovore njihovih izvršnih direktora. Među tim kompanijama su neka od najvećih i najvažnijih privrednih društava u javnom vlasništvu, dok netransparentnost dodatno povećava nedostavljanje aneksa ugovora, saopšteno je iz te organizacije.
-Ugovori do kojih smo uspjeli doći, ukazuju na različite prakse u pogledu načina definisanja zarada, bonusa i otpremnina. Raspon različitih mehanizama obračuna, ugovornih definicija i iznosa svjedoči o mreži netransparentnih primanja, nepostojanju utvrđenih standarda načina obračuna i mjerenja složenosti ovih poslova. U dosadašnjem periodu, nije bilo inicijativa od strane Vlade ili Skupštine da se ova pitanja urede sistemski i trajno definišu standardi za određivanje elemenata ugovora izvršnih direktora državnih preduzeća kazali si iz Instituta alternativa.

UGOVORI

Institut Alternativa je pokušao da dođe do ugovora direktora državnih preduzeća. Od ukupno 54 državna preduzeća, ugovore su dobili od njih 42. Državna preduzeća koja nijesu dostavila ugovore svojih direktora su Rudnik uglja, Aerodromi, Plantaže, Budvanska rivijera, HTP Miločer, Montecargo, Crnogorska plovidba, EPCG-Solar gradnja, Montepranzo, Zeta Energy, PIO dOo, Sportski centar ADA. -Neka od ovih preduzeća kao što su Aerodromi, Rudnik uglja, Plantaže, Budvanska rivijera, Montepranzo Bokaprodukt, Zeta Energy, H.T.P Miločer, PIO DOO, EPCG-Solar gradnja i Sportski centar ADA ne kriju samo ugovore direktora, već godinama i cjelokupnu dokumentaciju o svom radu bez ikakve reakcije njihovih odbora direktora ili Vlade kao osnivača i vlasnika poručeno je iz IA.Poseban problem u pogledu transparentnosti primanja menadžmenta je i nedostupnost aneksa ugovora.
-Jednom sklopljeni, ugovori direktora se često mijenjaju, a aneksima se uglavnom redefinišu upravo zarade, koeficijenti rada i otpremnine. U određenom broju slučajeva, iako imamo pristup osnovnom ugovoru, nije nam dostavljen aneks, odnosno, potvrda da ugovor nije mijenjan. Od 40 dostavljenih ugovora, njih 12 ima zaključene anekse ugovora o radu, koji su nam dostavljeni. Morsko dobro, Montenegroturist AD i Skijališta Crne Gore nijesu odgovorili na upit o postojanju aneksa rekli su iz IA.Kroz analizu ugovora koje je IA dobio, u pogledu osnovne zarade izvršnih direktora, uočavaju se različiti iznosi, mjerne jedinice obračuna, formule i koeficijenti kao i mreža dodataka i varijabilnih primanja.

-Ovo svjedoči o netransparentnim primanjima izvršnih direktora državnih preduzeća, nepostojanju utvrđenih standarda načina obračuna i mjerenja složenosti ovih poslova-navode iz IA.

OBRAČUN ZARADA

U najvećem broju slučajeva, osnovne zarade direktora vezane su za prosječne zarade zaposlenih u tim preduzećima.
-Najčešće se radi o tri prosječne zarade (EPCG, CEDIS, Regionalni vodovod, Radio-difuzni centar, Marina Bar, Morsko dobro…), uz izuzetke kao što su direktori CETI-a i Crnogorskog fonda za solidarnu stambenu izgradnju, koji imaju zaradu od dvije i po prosječne neto zarade u društvu, Barske plovidbe sa 2,2 prosječne neto zarade u društvu. Dešava se i da se različito utvrđuje osnova obračuna, kao prosječna zarada u prethodnoj godini ili mjesecu (EPCG). U određenim preduzećima se za definisanje zarade izvršnog direktora koristi iznos prosječne neto zarade na državnom nivou (Montenegroturist u visini jedne, BELEN tri prosječne zarade, Castello Montenegro od jedne i po do dvije prosječne zarade) kazali su iz IA.S druge strane, kako navode, direktori brojnih preduzeća primaju zarade obračunate na osnovu koeficijenata složenosti poslova.

-Njihova visina je u različitim preduzećima različito postavljena, a njihove obračunske vrijednosti u nekim slučajevima utvrđuju se kolektivnim ugovorom, a za neka preduzeća ih utvrđuje Vlada (kao u slučaju RTCG). Visina koeficijenta varira zarada direktora Luke Bar obračunava se pomoću koeficijenta 24, direktora Regionalnog ronilačkog centra 22, direktora RTCG 20,75, direktora ŽPCG 20, ŽICG 19, Nacionalnih parkova 16,43, COTEE 13,3, a direktoru Univerzitetsko sportsko-kulturnog centra 7,6. U manjem broju preduzeća se zarada direktora utvrđuje u nominalnom iznosu (EPCG-Željezara Nikšić 2.000 eura, PROCON 1.890 eura, Monteput 1.800 eura, Institut za crnu metalurgiju, Naučno-tehnološki park 1.600 eura, IPC Tehnopolis 1.678 eura, Fond za inovacije i Sveti Stefan hoteli 1.500 eura) precizirali su iz IA.

BONUSI

Dodaju da u pogledu politike bonusa, ne postoji jedinstvena praksa njihovog utvrđivanja, obračuna, uslova isplate ili načina odobravanja.
-Prema ugovorima o radu kojima smo imali pristup, na bonuse imaju pravo direktori Investiciono-razvojnog fonda (IRF), Morskog dobra, RTCG, Fonda za inovacije i Naučnotehnološkog parka. Bonus izvršnog direktora RTCG iznosi najviše dvije prosj ečne neto zarade u tom javnom preduzeću. Direktori IRF-a i Morskog dobra imaju pravo na bonuse “u skladu sa ostvarenim pozitivnim rezultatima poslovanja”. Direktorica Fonda za inovacije ima pravo na novčane nagrade, međutim ugovor ne definiše iznos niti uslove. Za dodjelu bonusa direktorici Naučno-tehnološkog parka potrebna je saglasnost Vlade, što nije slučaj sa drugim preduzećima rekli su iz IA.
Prava na novčanu nadoknadu nakon prijevremenog raskida ugovora izvršnih direktora su takođe različito definisana, dok kod manjeg broja preduzeća, sam menadžerski ugovor uopšte ne tretira pitanje otpremnine ili prava u slučaju raskida.Različito se definišu iznosi i načini obračuna otpremnine. U najvećem broju slučajeva radi se o pravu na isplatu iznosa od 12 mjesečnih bruto zarada, a kao mjerne jedinice koriste se i prosječne i neto zarade.

Opširnije u Pobjedi

Slični Članci