Ekonomista nagrađen Nobelovom nagradom Robert Šiler upozorio je da rastuće tenzije između SAD-a i Kine mogu prouzrokovati još jednu ekonomsku krizu u SAD-u.
Šiler je bio govornik na “China Development Forumu” u Pekingu gdje je rekao kako trgovinski rat između dvije najveće ekonomije svijeta može da uspori investiranje, što je put nizbrdo.
“To je haos, usporiće razvoj i oni misle da će ovo proći bez posljedica i to doživljavaju olako”, kaže Šiler o predloženim carinskim stopama koje je SAD najavio kini.
“Prvo što će se desiti je ekonomska kriza jer su ovakvi biznisi temeljeni na dugotrajnom planiranju, razvijeni su sistemi rada i školovani su ljudi. Moramo to sve osmisliti u našoj zemlji kada se uvoz odsječe”, kaže Šiler koji ukazuje na najpoznatiji “tarifni rat” ikada, onaj u doba Velike depresije početkom tridesetih godina.
Najveća ekonomska šteta će biti, kaže, kada kompanije prilagode svoje investiranje u skladu s novim carinama.
“Kada me pitaju o jačini udara na ekonomiju, oni su više psihološki nego direktni”, kaže Šiler i napominje da su carinske stope tridesetih uništile samopouzdanje i želju da se planira za budućnost.
“Upravo taj ‘pričekaj i vidjećemo’ stav uzrokuje recesiju”, rekao je.
Zvanični Peking saopštio je kako planiraju da uvedu tarife na 128 američkih proizvoda vrijednosti tri milijarde dolara kao odgovor na Trampove naredbe s početka mjeseca – tarife na aluminijum i čelik, te proizvode od istog, koje će narasti na 60 milijardi dolara.
Proizvodi kojima prijeti Peking su vino, voće, sušeno voće i orašasti plodovi, etanol, ginseng i metalne cijevi, navode kineski zvaničnici, a digle bi se i tarife na američku svinjetinu i reciklirani aluminijum.
Posljednje izjave američkog predsjednika Šiler naziva pokazateljem da je riječ o “šoumenu” koji očigledno uživa u ulozi “selebritija”, a njegovu eskalaciju u retorici pripisuje sve bližim izborima za Kongres koji su svojevrsni pokazatelj toga kako stoji i predsjednik.
“Predsjednik je već godinu dana, vrijeme je da napravi nešto pametno što će pozitivno uzbuditi građane”, kaže Šiler i napominje da je predsjednik svjestan toga da će trajno ostati u centru pažnje ako stalno “stvara vijesti”.
Kritikovao ga je i zbog njegovih “ratova preko Twittera”, posebno nedavnih svađa s nekadašnjim Obaminim potpredsjednikom Džoom Bajdenom s kojim je polemisao o tome ko bi dobio tuču u slučaju da se fizički obračunaju.
“Nevjerovatno je da je razgovor na tom nivou”, kaže Šiler koji je 2013. dobio Nobelovu nagradu za ekonomiju.