“PCI je instrument koji ne podrazumijeva finansiranje i koji je namijenjen pružanju podrške snažnim ekonomskim politikama. Dogovor treba da odobri Izvršni odbor MMF-a i očekuje se da će ga odbor razmatrati u decembru 2024. godine”, navode iz MMF. Ističu da su makroekonomski rezultati u Srbiji i dalje snažni.
“Rast i tržište rada su robusni, a inflacija je opala. Devizne rezerve su na rekordnom nivou i teret javnog duga nastavlja da pada”, navode iz MMF.
U okviru instrumenta PCI, kako je navedeno, Srbija se obavezuje da fiskalni deficiti neće preći 3,0 procenta BDP-a u periodu od 2025. do 2027. godine, da će se izvršiti dodatna prioritizacija potrošnje u slučaju fiskalnih šokova, kao i da će povećanje zarada i penzija biti u skladu sa njenim fiskalnim pravilima. PCI će uspostaviti ravnotežu između potreba u pogledu javnih investicija i socijalnih rashoda u Srbiji i kontinuirane fiskalne discipline, kako bi se podržao održivi rast, a javni dug i dalje nastavio da pada.
Tim Međunarodnog monetarnog fonda, na čelu s Donalom MekGetigenom, sastao se sa srpskim vlastima u periodu od 3. do 15. oktobra 2024. godine, kako bi razgovarali o rezultatima u okviru Stand-by aranžmana Srbije (SBA) i zahtjevu vlasti za narednim Instrumentom za koordinaciju politika (PCI). PCI je instrument koji ne podrazumijeva finansiranje i koji je namijenjen pružanju podrške snažnim ekonomskim politikama. Ističu da su makroekonomski rezultati u Srbiji i dalje snažni.