Politička kriza koju je izazvao sukob predsjednika Jakova Milatovića i premijera Milojka Spajića treba da zabrine građane, jer po prvi put na sceni imamo ekonomski sukob dva različita pola, kazao je u izjavi za Adria Televiziju ekonomski analitičar Oleg Filipović.
Filipović smatra da je srž sukoba premijera i predsjednika politička kampanja koja je u toku, odnosno želja da se ostvari što bolja pozicija na izborima u Podgorici, ali i da su njihovi pogledi na razvoj ekonomije dijametralno suprotni.
„S jedne strane imamo tu finansijsku ekonomiju, koju forsira gospodin Spajić, a sa druge strane imamo malo konzervativniju koju forsira predsjednik Milatović. Usvojena je fiskalna strategija zakoni su poslati predsjedniku, predsjednik je izrazio nezadovoljstvo tim zakonima i vratio na ponovno razmatranje, a to je pravdao time da će ti zakoni dovesti do novog povećanja cijena”, rekao je Filipović.
Vraćanje zakona Skupštini, prema navodima Filipovića, neće imati značajnije posledice, s obzirom na to da će parlament ponovo usvojiti zakone.
„Pravi rezultat ćemo vidjeti, ko je pobjednik i ko je bolje prošao, mada ja ne volim tu riječ, posle izbora u Podgorici. To je negdje moje mišljenje, a to je politika i u to ne volim da zalazim”, dodao je Filipović.
Na političkoj sceni Crne Gore do sada smo imali različite sukobe, uglavnom političke, ali sada imamo sukob programa baziranih na ekonomiji.
„U ovom momentu imaš sukob fiskalne strategije koji sprovodi Spajić i 44. vlada i imamo pravljenje nekog drugog programa koji je počeo da prezentuje predsjednik Milatović oko smanjivanja PDV-a na 19 odsto, pri čemu još nije razrađen i prezentovan. Tako da mislim da u budućnosti možemo očekivati sukob dva ekonomska koncepta”, naglasio je.
Razvijanje posebnog ekonomskog programa od strane Milatovića i ljudi okupljenih oko njega, za Filipovića je sasvim izvjesan slijed događaja.
Ipak, ukoliko do toga dođe, Filipović ističe da je još rano prognozirati koji program bi mogao ostvariti prevlast, odnosno koji bi mogao biti održiv na duge staze.
„Koji će program zaživjeti opet, nažalost, zavisi od politike. Onom kome birači najviše vjeruju. Fiskalna strategija kreće u sprovođenje, to je sigurno čim je Skupština usvojila te zakone, a tu je varijanta da ćemo imati neku trku za novcem u smislu da je ove godine potrebno nekih 200 miliona, a po nekim projekcijama oko 400 miliona da se zatvori čitava ta priča. Suština je da u toj fiskalnoj strategiji između direktnih i indirektnih prihoda, odnosno poreza… indirektnim porezima”, dodao je Filipović.
Filipović zaključuje da Vlada jeste pripremila brojne planove kako da javne finansije budu stabilne, podizanjem PDV-a za turističke djelatnike i oporezivanjem dobitaka na igre na sreću, te borbu protiv inflacije ograničavanjem marži. Međutim, Filipović ističe da ta rješenja nisu dugoročno održiva.