Koliko bi Srbiju mogao da košta ruski udio u NIS-u i da li će Putin htjeti da ga proda

Naftna industrija Srbije našla se na udaru američkih sankcija zbog većinskog vlasništva ruskih kompanija, što je otvorilo pitanje njenog daljeg funkcionisanja. Zvanični Beograd rješenje vidi u izlasku Rusa iz vlasništva, dok se Moskva o tome ne izjašnjava. Jedna od mnogih nepoznanica u ovoj političko-finansijskoj jednačini je koliko bi Srbiju koštalo da otkupi vlasnički udio koji je prodala 2008. godine, pod uslovom da Rusija pristane na prodaju. Procjene pokazuju da ruski udio vrijedi između 600 miliona i preko milijardu eura.

Kako je naveo predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, Srbija ima rok do 25. februara da riješi pitanje udjela ruskih kompanija u Naftnoj industriji Srbije.

Najveći akcionar je „Gaspromnjeft“, koji drži 50 odsto vlasništva kompanije, dok 6,15 odsto pripada njegovoj matičnoj kompaniji „Gasprom“. Država Srbija posjeduje 29,87 odsto kapitala, dok mali akcionari imaju 13,98 odsto. Pošto su Amerikanci Vučića upozorili da će NIS izbjeći sankcije samo u slučaju potpunog izlaska Rusa iz kompanije, jasno je da će Beograd morati ozbiljno da odreši kesu. Međutim, koliko je to konkretno novca, niko ne može sa sigurnošću da prognozira.

Nenad Gujaničić, berzanski analitičar u brokerskoj kući „Momentum sekjuritiz“, objašnjava za Nova.rs da trenutna cijena cijelog NIS-a na berzi premašuje milijardu eura, pa po toj računici ruski dio ne bi trebalo da vrijedi ispod 600 miliona eura. Ipak, upozorava da tu procjenu treba uzeti sa rezervom, jer srpska berza nije razvijena i cijena na njoj nije pouzdan pokazatelj vrijednosti.

Premija na kontrolni paket

Kada se prodaje kontrolni paket neke kompanije, što bi bio slučaj sa ruskim vlasništvom u NIS-u, plaća se i određena premija na berzansku cijenu.

„Na našoj berzi, koja nije mnogo razvijena, prilikom preprodaje kompanija obično slijedi znatno veća premija nego što je uobičajeno. Premija zavisi od više faktora, kao što su okolnosti prodaje i interesovanje kupaca. Na primjer, da Gasprom dobrovoljno prodaje svoj dio u regularnim uslovima, da raspiše tender i da se pojavi više kupaca, vjerujem da bi cijena bila dosta veća nego na našoj berzi, možda dva ili dva i po puta veća. U normalnim uslovima, Rusi bi vjerovatno mogli tražiti 1,2 milijarde eura, pa i znatno više za svoj dio“, procjenjuje Gujaničić.

Na cijenu utiče i činjenica da su „naftni biznisi poslije korone imali niz veoma uspješnih poslovnih godina. Te kompanije trenutno su izuzetno likvidne, imaju mnogo novca, i u regularnim uslovima bilo bi veliko interesovanje za njihovu kupovinu“.

NIS u poređenju s drugima izgleda kao svemirski brod

„Problem je što nemamo sve činjenice na raspolaganju. Ne znamo kako će teći pregovori između srpske i ruske strane, niti sve detalje sankcija koje je američka administracija prenijela našim zvaničnicima. Sve je to plivanje u magli, pa je teško procijeniti pravu cijenu u ovom slučaju“, naglašava Gujaničić.

Najgori scenario je da Rusi ne žele da prodaju svoj dio, što bi moglo da ugrozi poslovanje kompanije i da obori njenu vrijednost.

„Izvjesno je da je NIS trenutno u boljem stanju nego prije dolaska Rusa. Osim godina pandemije, NIS od tada nije poslovao s gubitkom. U poređenju s drugim kompanijama u kojima država ima udio, NIS zaista izgleda kao svemirski brod. U normalnim uslovima, ta kompanija bi ukupno vrijedila mnogo više od milijardu eura“, zaključuje Gujaničić.

Neizvjesno koliko će Rusi tražiti

Srećko Đukić, bivši diplomata u Bjelorusiji i Rusiji, procjenjuje za Nova.rs da je teško procijeniti koliku bi cijenu mogao dosegnuti ruski udio u NIS-u, koliko će tražiti od Beograda i da li će Moskva uopšte biti spremna za prodaju.

„Gasprom će ukalkulisati u cijenu sve što su platili, investicije, ali i izgubljenu dobit. Oni bi mogli tražiti cijenu veću od milijardu eura, milijardu i po, a možda i dvije“, procjenjuje Đukić.

„NIS je prodat političkom pogodbom ispod cijene, sada ga opet otkupljujemo političkom pogodbom i najpoštenije bi bilo da ga otkupimo ispod cijene. Mislim da bi cifra mogla biti između 600 i 700 miliona eura. Treba imati u vidu da su Rusi godinama iznosili veliki profit iz kompanije, koji većinom nisu reinvestirali u Srbiji, što znači da im se NIS odavno isplatio“, zaključuje Đukić.

Izvor: Nova.rs

Slični Članci