Kakeibo je japanski način upravljanja novcem: Put ka zadovoljnijem životu

Finansijama domaćinstva možete pristupiti kao isključivo matematičkom pitanju. Počnete od fiksnog prihoda, plaćate račune, možda nešto novca uštedite te ostatak ostavite da biste dočekali sljedeći mjesec. Dakle, korištenjem matematičkih operacija odredite budžet.
No, ovaj pristup ima nedostatak – matematiku stavlja ispred pažljivosti. To je nedostatak zbog toga što su finansije matematički problem, zakomplikovan ljudskom psihologijom. Svakog dana se suočavate s izazovom kako da potrošite ograničene prihode na svoje bitne i često kontradiktorne potrebe i želje.

Da li ćete ovog vikenda potrošiti na obrok izvan svog doma ili ćete ipak kuhati kod kuće? Da li vam ormar djeluje previše zastarjelo? Da li ćete servisirati automobil ili taj novac odvajate za sljedeću posjetu ljekaru (za svaki slučaj)? A gdje su drugi troškovi, tj. činjenica da se potrebe i želje mijenjaju svakog trenutka.

Pod ovim kognitivnim opterećenjima, mnogi ljudi su skloni krajnostima. Naime, ili se poštede stresa i bezumno troše, ili štede na svakoj sitnici. Međutim, daleko bolje je pronaći ravnotežu između ova dva ekstrema, a jedna od metoda za to je japanska tehnika budžetiranja Kakeibo.

Kakeibo pomaže da otkrijete suštinu svojih finansija i kako da ih koristite. Naime, riječ je o metodi koja ne pokazuje samo šta da radite sa svojim novcem, već i kako da ga dobro trošite, kako da uštedite i, u konačnici, kako da dobro živite.

Pažljivost prije matematike

Kakeibo je 1904. godine osmislila Hani Motoko, prva japanska novinarka i izdavačica ženskog mjesečnog časopisa. Motoko je željela pomoći ženama s ograničenim prihodima da ostvare svoje životne ciljeve i da uštede. Shodno tome, osmislila je sistem budžetiranja koji kombinira korisnost, jednostavnost i pažljivost.

Čak i naziv ovog budžetiranja otkriva njegovu svrhu. Naime, Kakeibo na japanskom znači “račun domaćinstva”. Primjena Kakeiba započinje vježbanjem svjesnosti, tj. pažljivosti. Ovaj metod budžetiranja od vas traži da odgovorite na četiri pitanja koja trebate postaviti sami sebi:

  • Koliko mjesečno zarađujete?
  • Koliko biste željeli uštedjeti?
  • Koliko trenutno trošite?
  • Koja poboljšanja želite?

Odgovorima na ova pitanja, ne samo da određujete finansijske ciljeve, već upućuje na ono što finansijska savjetnica Paula Pant naziva “prvim principima razmišljanja”. Kada je u pitanju budžetiranje, to podrazumijeva da razmotrite vrijednosti koje želite i načine na koje ih možete njegovati. Dakle, to je spoznaja da je novac sredstvo za zadovoljstvo u životu, a ne niz taktika i strategija za kontrolu života.

Prema Pant, ovo zahtijeva da prihvatite osnovnu istinu, a to je da većinu stvari možete priuštiti ako planirate i štedite, ali ne možete priuštiti sve.

“Kada vježbate da budete bolji u upravljanju novcem, vježbate da budete bolji u upravljanju svojim životom”, izjavila je Pant.

Finansijski savjetnik i zagovornik Kakaeiba Harumi Maruyama je saglasan s Pant. Prema njegovim riječima, novac nije neograničen, potpuno je na vama da li ćete ga sačuvati ili ga izgubiti.

Četiri kategorije Kakeiba

Nakon što prihvatite spomenutu činjenicu i postanete svjesniji o svojim osnovnim principima, konačno je vrijeme za matematiku. Na početku mjeseca izračunajte svoj predviđeni prihod i oduzmite fiksne troškove (stanarina, režije i drugo). Sve što ostane novca je novac koji se može potrošiti ili uštedjeti. Svaki put kada trošite, to zapišite i označite pod jednom od četiri kategorije:

  • Osnovne potrepštine (energija, hrana i higijena);
  • Stvari koje nisu esencijalne (posjeta kinu, restoranu ili spa centru);
  • Kultura (kupovina knjiga, posjeta muzejima, itd.);
  • Neočekivatni troškovi (posjeta ljekaru, popravka automobila ili poklon prijatelju za rođendan koji ste zaboravili).

Podjelom potrošnje u navedene četiri kategorije pojednostavljujete svoj budžet, tako da možete dobiti širu sliku. Ako su vaše nove cipele za zabavu, onda ćete ih upisati u kategoriju stvari koje nisu esencijalne. No, ako su te cipele uslov za posao, onda spadaju u esencijalno. Na ovaj način možete biti svjesni kako, koliko i na šta trošite svoj novac.

Većina zagovornika Kakeiba preporučuje da rukom zapisujete mjesečne troškove. Ta preporuka proizilazi iz istraživanja koja ukazuju na to da kada nešto pišemo rukom, onda bolje pamtimo i stvaramo čvršću vezu sa sadržajem. S druge strane, pojedini koriste aplikaciju za brzo i jednostavno zapisivanje troškova, kategorizaciju troškova i pravljenje grafikona troškova.

Bilo da troškove zapisujete rukom ili registrujete ih aplikacijom, bitno je da to radite redovno – na kraju dana ili na kraju sedmice.

Na kraju mjeseca sagledajte svoje troškove. Izračunajte koliko ste potrošili u svakoj kategoriji i koliko ste uštedjeli. Zatim to uporedite sa ciljevima koje ste sami sebi postavili:

  • Da li ste uštedjeli onoliko koliko ste namjeravali uštedjeti;
  • Da li su vam određene osnovne stvari promakle prilikom prvobitne procjene;
  • Da li su vam stvari, za koje ste naknadno shvatili da su nebitne, djelovale nebitno i prilikom same kupovine;
  • Da li je neočekivana kupovina bila s neočekivano visokom cijenom.

Odlično je ako ste postigli svoje ciljeve. No, u redu je i ako niste postigli svoje ciljeve jer bi vam to trebala biti lekcija da sljedeći mjesec donosite bolje odluke. Naime, možda trebate smanjiti neke nebitne troškove kako biste više uštedjeli. Osim toga, možda su vam ciljevi štednje bili previše zahtjevni, pa je potrebno da se odreknete još nekoliko nebitnih stvari.

Šta god da vam vaš zapis otkrije, možete se vratiti na spomenuta četiri pitanja i odgovoriti na njih. Nadalje, istraživanja pokazuju da praćenje troškova potiče samopouzdanje i djeluje relaksirajuće, što nas motivira da postignemo svoje ciljeve.

Pronađite svoju finansijsku ravnotežu

Kakeibo je japanska filozofija koja se zove Nagomi koja podrazumijeva posvećenost ravnoteži, harmoniji i održivosti. Ken Mogi u svojoj knjizi o filozofiji piše da Nagomi nije u pronalaženju prečice do sreće, uspjeha ili bogatstva.

“Riječ je o razumijevanju i unapređenju dobrih i pozitivnih aspekata života kako bismo uravnotežili poteškoće koje neizbježno zadese svakoga od nas”, ukazao je.

Kakeibo traži od vas da to isto učinite sa svojim finansijama. Ova metoda prepoznaje da život ne treba biti vezan za finansije, već da finansije predstavljaju jedan od mnogih resursa kojima se potiču rast, učenje i smislene životne aktivnosti. Osim toga, Kakeibo je vrlo prilagodljiv – možete dodati petu kategoriju troškova ili možete kreirati vlastite kategorije štednje. To je u redu sve dok te promjene podržavaju vaše principe.

Ukoliko odvojite vrijeme da odbacite suvišno i fokusirate se na suštinu vaših finansija, izbjegavate zamku pretjerane optimizacije, a istovremeno doprinosite upravljanju budžetom. Ovo će vam pomoći da trošite na način koji vam omogućava pažljiv i smislen život, piše portal Big Think.

Izvor: Klix.ba

Slični Članci