Fondovi su jedan od najboljih alata za postizanje pismenosti u finansijskom poslovanju, planiranje budućnosti i ostvarenje individualnih finansijskih ciljeva. Jednostavnim procesom možete da ulažete po cijelom svijetu, uz najpovoljnije troškove, kazao je za porta Bankar.me predsjednik Uprave Erste Asset Management Josip Glavaš.
Nakon što je stigao Erste Green Equity Fond, četvrti za upravljanje imovinom koji pripada Erste grupi, svi u Crnoj Gori koji žele svoja sredstva da koriste umjesto da ih samo drže u bankama, mogu to i učiniti.
„Ne morate da putujete u inostranstvo da biste ulagali, već to radite na siguran i uhodan način kako vam nudi Erste banka, dakle, na isti način kako imaju i drugi građani u razvijenijim državama u kojima posluje Erste“, istakao je naš sagovornik, te preporučio da se ulaže u više vrsta imovine, odnosno u više naših fondova jer ćete se navići na ulaganja, bez preuzimanja prevelikog rizika.
Kome je namijenjen, odnosno ko sve može investirati u nedavno registrovani Erste Green Equity Fund?
Erste Green Equity Fond spada u kategoriju UCITS fondova i namijenjen je svima zainteresovanim, kako fizičkim tako i pravnim licima, domaćim rezidentima kao i strancima koji žele da ulože u takav proizvod. S obzirom da je fond jedinstven na tržištu, očekujemo određen interes i institucionalnih ulagača zbog sve većeg značaja principa održivosti u poslovanju. Svi zainteresovani mogu jednostavno da ulažu preko filijala Erste banke koja je distributer naših fondova u Crnoj Gori.
Što tačno podrazumijeva pojam otvorenog investicionog fonda s javnom ponudom (UCITS), kakav je Erste Green Equity?
Pojam označava generalnu kategoriju fondova, koja je ista u svim državama članicama Evropske unije, a podrazumijeva visok nivo zaštite ulagača kroz praćenje, superviziju i svakodnevnu kontrolu poslovanja. Svaki UCITS fond ima definisane vrste hartija od vrijednosti, limite ulaganja, geografsko ili tematsko određenje ulaganja. Svaki ulagač ulaže slobodno, neograničeno kada procijeni ili prema savjetu, a ujedno takvi fondovi s javnom ponudom omogućuju vrlo visoku dostupnost sredstava kada se ulagač povlači iz fonda. Vrijednost investicione jedinice utvrđuje se svakog dana i to je stvarna tržišna vrijednost imovine koja se nalazi u fondu. Otvoreni fond s javnom ponudom podrazumijeva karakteristiku fonda da se investicione jedinice izdaju neograničeno sa svakom novom uplatom i obratno, a svi ulagači pristaju na sve zakonske uslove prihvatajući osnovni dokument fonda – “Prospekt i pravila fonda”.
Erste Green Equity je akcioni fond koji uplaćena sredstva ulaže u akcije najboljih svjetskih kompanija u oblasti održivosti, s naglaskom na uticaj tih kompanija na životnu sredinu, klimatske promjene, promovisanje društvenih faktora uključivosti u društvu, ali i na samo upravljanje tim kompanijama.
Početak zaokreta u svijetu prema održivosti označava Klimatski sporazum iz Pariza iz 2015. godine, kada je utvrđeno da se Zemljina atmosfera ne smije zagrijavati za više od 1,5 stepena u prosjeku. Na bazi sporazuma, Ujedinjene nacije su utvrdile principe za održivost u 17 oblasti ljudske aktivnosti koje značajno utiču na sredinu u kojoj živimo. Vlade u državama potpisnicama obavezale su se da će uvesti odgovarajuće zakonske akte koji će promovisati i usmjeriti sve aktivnosti prema održivosti, pa će se značajna ulaganja dogoditi upravo u takve kompanije koje imaju veliki uticaj na preoblikovanje, prilagođavanje i transformisanje procesa u poslovanju, obnovljivost energije i slično.
Primjer: u portfelju fonda nalaze se kompanije koje su vodeće u svom području poslovanja, tehnologiji proizvodnje energije iz vodonika, kompanije koje su vodeće u području transformacije, koje su nekad bile naftne kompanije, a sada proizvode vjetro-turbine. Više o samom portfoliju fonda možete da saznate u mjesečnim izvještajima fonda.
U kom dijelu ponuda fondova može biti atraktivna ulagačima tokom perioda povišenog rizika, kao što je to danas slučaj?
Pitanje ulaganja je svakako individualno. Ključan je rok ulaganja koji definiše potencijalni proizvod. Ako je rok ulaganja kratak, u obzir dolaze kratkoročni konzervativni fondovi kao na primjer Erste E-Conservative, koji je takođe dostupan na crnogorskom tržištu.
Ulaganje u akcije kompanija podrazumijeva dugačak rok, a u takvom dugačkom roku puno se toga događa na tržištu, te je normalna situacija povišenog rizika iz različitih razloga, a ulagači opravdano očekuju i veću nagradu, odnosno zaradu, za preuzeti rizik. Prije ulaganja svakako preporučujemo da pročitate Prospekt fonda, da se upoznate s rizicima, karakteristikama ulaganja, kao i troškovima. Kad se preuzima rizik ulaganja bitno je da ne ulažete sva slobodna sredstva koja imate, jer bez obzira na aktivno upravljanje i obećavajuće zarade, uvijek je moguć i negativan scenario, kao na primjer u 2022. godini: rat u Ukrajini, energetska kriza, pandemija, sankcije i slično. Bez obzira na moguće zastoje i rizike, moramo da znamo da se svijet razvija, da tehnologija i razvoj neće stati. To je u ljudskoj prirodi. Pogledajte samo pametne telefone, digitalizaciju… Do prije par decenija nije ni postojalo.
Na koji način se obezbjeđuje održivost ulaganja kojima su namijenjena sredstva iz ovog fonda?
Svaka pojedina kompanija koja je adekvatna za ulaganje prolazi kroz proces vrednovanja ili skoringa uticaja svih tih faktora na poslovanje. Teme koje su od ključne važnosti za klimatske promjene su: energija iz obnovljivih izvora, upravljanje i očuvanje voda, upravljanje otpadom, reciklaža, ponovno korišćenje sirovina, kao i tehnologije za njihovu obradu, prilagođavanje pojedinih kompanija novim politikama i trendovima u cilju postizanja klimatske neutralnosti do 2050. godine. Klimatska neutralnost podrazumijeva nultu emisiju novog CO2 u atmosferu. Proces se strogo i aktivno prati i unapređuje, a kompanije koje se nalaze u portfoliju su prošle upravo takav put. Strogo praćenje je neophodno. Naime, zbog evropske regulative u tom području i određenih koristi u privlačenju sredstava ulagača (jeftinije finansiranje), puno kompanija se predstavlja “zelenim” a da u suštini to nijesu. Erste Asset Management je razvila stroge interne kriterijume u cilju izbjegavanja „greenwashinga“. Prema evropskoj regulativi Erste Green Equity posluje pod članom 9. SFDR regulative, a to je najviši nivo fondova s uticajem.
Što ćete prvo ponuditi klijentima u Crnoj Gori?
Klijentima nudimo fondove u Crnoj Gori od 2018. godine kada su registrovana dva fonda. Trenutno imamo četiri fonda u ponudi koja pokrivaju uglavnom najčešće imovinske klase: akcije kompanija i obveznice, za različite rokove ulaganja. Kao što smo napomenuli, svako ulaganje je individualna odluka ulagača.
Da li će klijenti moći da ulažu van Crne Gore?
Svi naši fondovi sadrže globalnu ponudu hartija od vrijednosti, ali uviđamo i značaj regiona za ulaganje, kao i potencijalne atraktivne zarade na takvim ulaganjima.
Erste Green Equity je usmjeren uglavnom na razvijeni svijet (SAD, Evropsku uniju, Skandinaviju i Japan), dok su Erste Adriatic Bond i Erste Adriatic Multi Asset usmjereni uglavnom na obveznice država članica EU/Eurozone, s tim da Multi Asset ima dodatno i komponentu američkih kompanija. Erste E-Conservative ima u portfoliju naglašen regionalni karakter (Hrvatska, Srbija, Rumunija) uz kombinaciju država EU.
Na koji način ćete stanovništvu, kao potencijalnim klijentima u Crnoj Gori, približiti poslovanje ovog, ali i drugih fondova?
Fondovi su jedan od najboljih alata za postizanje pismenosti u finansijskom poslovanju, za planiranje budućnosti i ostvarenje nekih individualnih finansijskih ciljeva. Jednostavnim procesom možete da ulažete po cijelom svijetu, globalno uz najpovoljnije troškove. Ne morate da putujete u inostranstvo da biste ulagali, već to radite na siguran i uhodan način kako vam nudi Erste banka, dakle, na isti način kako imaju i drugi građani u razvijenijim državama u kojima posluje Erste. Stručnjaci Erste banke aktivno prate, upravljaju, usmjeravaju sredstva u ime ulagača i pružaju zaista vrhunsku uslugu.
Koja je Vaša preporuka za ulaganje tokom krize koja će i dalje trajati?
Kako smo nekoliko puta pomenuli, ulaganju pristupamo individualno, ali uvijek postoje neki generalni, opšti principi. Najznačajniji princip kod ulaganja je diversifikacija ulaganja, ili kako se narodski kaže – ne stavljati sva jaja u istu korpu. Naša preporuka je svakako da uložite u više vrsta imovine, a tako i u više naših fondova. Minimalno ulaganje je 50 eura tako da mislimo da je dostupno velikom broju građana. Pored diversifikacije, preporučujemo da otvorite trajni nalog za uplatu u neki odabrani fond na duži rok, tako da se uplate izvršavaju mjesečno. Tu je minimalna uplata 25 eura.
Time se navikavate na ulaganja, stičete nova znanja, a da ne preuzimate preveliki rizik. Nakon određenog vremena možete da sakupite određena sredstva u fondu, koja su uložena, a koja potencijalno mogu da zarade više od inflacije, a da su vam ista ta sredstva stalno dostupna za raspolaganje kada to odlučite.
Naši najkonzervativniji fondovi trenutno nude više u odnosu na druge mogućnosti na tržištu, uz prihvatljivi mali rizik.
Bankar.me