Smrt i porez dugo su bile dvije neminovnosti u životu, ali sada se na spisak može dodati i obavezno korišćenje godišnjeg odmora – za života ili nakon njega.
Radnik u Evropskoj uniji smrću ne gubi pravo na plaćeni odmor, a njegovi naslednici mogu ih smatrati ostavštinom, presuda je Evropskog suda pravde.
Sud je naime, donio presudu koja se odnosi na njemačkog radnika u firmi K + K koji je preminuo 2010. Njegova supruga od kompanije u kojoj je radio zatražila je da joj isplati novčanu protivvrijednost za 140,5 dana plaćenog godišnjeg odmora koje nije iskoristio za života . U pomenutoj firmi bio je zaposlen više od 12 godina, međutim u određenom periodu zbog teže bolesti nije bio u stanju da radi.
[widgets_on_pages id=”Baner”]
Sud sa sjedištem u Luksemburgu donio je odluku prema kojoj zemlje članice EU ne mogu poništiti pravo na plaćeni godišnji odmor ili kompenzaciju u novcu u slučaju smrti zaposlenog.
“Pravo na plaćeni godišnji odmor izuzetno je važno načelo socijalnog zakona. Smrt radnika ne smije retroaktivno rezultirati potpunim gubitkom prava na plaćeni godišnji odmor”, stoji u saopštenju suda.
U skladu sa zakonom EU radnici imaju pravo na najmanje četiri nedelje plaćenog godišnjeg odmora godišnje.