U globalnoj trgovini vlada haos – cijene pomorskog prevoza i dalje rastu, brodovi su zakrčeni u lukama, prazni kontejneri nedostaju zbog napada jemenskih Huta na brodove u Crvenom moru u znak podrške Pojasu Gaze, koji je pod stalnom izraelskom agresijom za osam mjeseci.
Danska brodarska grupa Maersk saopštila je da se suočava sa velikim zagušenjima u mediteranskim i azijskim lukama, što uzrokuje velika kašnjenja u isporuci.
Druga najveća kontejnerska kompanija na svijetu dodala je da je zbog ove blokade obustavila dvije plovidbe koje su početkom jula trebale krenuti iz Kine i Južne Koreje.
Velike kompanije za transport kontejnera kao što su Maersk, MSC i Hapag-Lloyd žele da skrenu svoje brodove sa Crvenog mora i krenu dužom rutom preko Rta dobre nade u južnoj Africi iz sigurnosnih razloga.
Zagušene luke
Singapur, druga najveća kontejnerska luka na svijetu, posljednja je zemlja čije su luke zakrčene, prema podacima Linerlitice. Navodi i da su gužve prisutne i u Kini, Dubaiju, Španiji i SAD. Džibuti je ranije najavio blokadu teretnih brodova u blizini svoje obale na ulazu u Crveno more.
Reuters je citirao stručnjake za brodarstvo koji su rekli da su kineske luke bile izložene jakom vjetru i drugim vremenskim prilikama, što je uticalo na protok robe.
Linerlitica kaže da je povećanje zagušenja u lukama Singapur i Džebel Ali u Dubaiju rezultat stalnih poremećaja uzrokovanih skretanjima brodova iz Crvenog mora, kao i povećane potražnje za teretom.
Ogromni brodovi sa Dalekog istoka iskrcavaju kontejnere u lukama u zapadnom Mediteranu, kao što je Barcelona, a zatim ih ukrcavaju na manje brodove koji plove prema krajnjim odredištima u središnjem i istočnom Mediteranu, vršeći pritisak na poslovanje u pogođenim lukama, platforma rekla je Xeneta.
Neizvjesnost i konfuzija
Glavni analitičar Xenete Peter Sand rekao je da su neizvjesnost i konfuzija pomiješani u globalnim pomorskim lancima snabdijevanja. “Brzina i veličina nedavnog (cijena) porasta iznenadila je tržište,” dodao je.
Sand je rekao da je spot cijena za slanje teretnog broda od 40 stopa (12 metara) iz Kine u sjevernu Evropu u petak iznosila 4.615 dolara, što je oko 3,5 puta više od cijene od 1. maja, ali je ispod rekordne cijene iznosila 14.407 dolara u januaru 2022.
Linerlitica, analitička web stranica, navodi u nedavnom izvještaju da zagušenje luka u Kini i drugim azijskim zemljama vrši pritisak na iscrpljeno tržište kontejnera koje je već opterećeno nedostatkom prostora za otpremu i nedostatkom opreme.
Suecki kanal bilježi znatno manji promet
Broj brodova koji prolaze kroz Suecki kanal opao je za 85 posto u proteklih šest mjeseci zbog nemira, dok se broj brodova koji prolaze oko Rta dobre nade (Južna Afrika) više nego udvostručio, pokazuju podaci MarineTraffica. platformu koju je prikupila Anadolu Agency krajem prošlog mjeseca.
Većina brodarskih kompanija koje su koristile Suecki kanal, najkraći morski put između Azije i Evrope koji nosi oko 15 posto globalne pomorske trgovine, prešli su na duži put oko Rta dobre nade u južnoj Africi.
„Alternativa je bila obići Rt dobre nade“, rekao je Tom Steiner, menadžer prodaje britanske logističke kompanije Westbound. „Mnoge brodske rute poslužile su kao privremene za popunjavanje praznine za koju se mislilo da će trajati nekoliko mjeseci.“ Ovo je trebalo da bude samo privremeno rešenje.”
Izvor: Aljazeera Balkan