Skupština akcionara Elektroprivrede (EPCG) danas treba da se izjasni o predlogu odluke o povećanju novčanog uloga u Crnogorski elektrodistributivni sistem (CEDIS), njihovu ćerku firmu. Predlogom odluke je, kako nam je saopšteno iz EPCG, predviđeno da se u ulog EPCG u CEDIS unose novčana sredstva u iznosu od 21,6 miliona eura, namijenjenih za finansijsku konsolidaciju tog društva usljed poremećaja na tržištu električne energije.
“Od čega se sredstva u iznosu od 6.702.997 eura odnose na period od 1.4. do 31.12.2021. godine i predstavljaju cjenovnu razliku nabavke električne energije za pokrivanje regulatorno dozvoljenih gubitaka kod CEDIS-a, a sredstva u iznosu od 14.875.256 eura odnose se na 2022. godinu i imaju isti osnov kao sredstva za 2021. godinu. Za naznačeni iznos bi se, dakle, uvećao ulog EPCG AD Nikšić u DOO CEDIS, tako da njegova vrijednost iznosi 310.291.155 euraumjesto dosadašnjih 288.712.902 eura. Sumarno, stav EPCG nije takav daupućuje na loše poslovanje DOO CEDIS, nego na dramatične poremećaje na tržištu, au kontekstu globalne energetske krize”, kazali su iz energetske kompanije.
Osim odluke o povećanju novčanog uloga u CEDIS, na skupštini akcionara će se odlučivati i o raspodjeli dobiti iz poslovanjau prošloj godini.
“S obzirom na to da ukupna neraspoređena dobit EPCG iz poslovanja za 2022. godinu, na dan 31.12.2022, iznosi 4.286.512 eura, predlogom odluke je predviđeno da se dobit rasporedi na neraspoređenu u iznosu od 4,24 miliona i fond rezervi u iznosu od 42,9 hiljada”, precizirali su iz EPCG.
Skupština akcionara će se izjasniti i o odluci o utvrđivanju politike naknada.
“Naznačenom odlukom je predviđena politika naknada za predsjednika i č lanove odbora direktora, te za izvršnog direktora EPCG. Navedenim licima sa posebnim dužnostima prema EPCG AD Nikšić, pripala bi fiksna naknada, i to na sljedeći način: predsjedniku Odbora d irektora u m j esečnom iznosu od 3,50 prosječne zarade EPCG, ostvarene u m jesecu koji prethodi mjesecu za koji se vrši obračun naknade; predsjedniku Odbora direktora koji nije na profesionalnom radu u Društvu, u mjesečnom iznosu od 2,50 prosječne zarade EPCG, ostvareneu mjesecu koji prethodi mjesecu za koji se vrši obračun naknade; članu Odbora direktora u mjesečnom iznosu od 1,00 prosječne zarade EPCG, ostvarene u mjesecu koji prethodi mjesecu za koji se vrši obračun naknade; članu Odbora direktora koji je na profesionalnom radu u mjesečnom iznosu od 2,00 prosječne zarade EPCG, ostvarene u mjesecu koji prethodi mjesecu za koji se vrši obračun naknade; izvršnom direktoru u mjesečnom iznosu od 3,00 prosječne zarade EPCG, ostvarene u m jesecu koji prethodi mjesecu za koji se vrši obračun naknade; članu Odbora direktora koji je u radnom odnosu u EPCG, a nije na profesionalnom radu u Odboru direktora, osim naknade za rad u Odboru direktora, pripada zarada za ostvareni rad na radnom mjestu na kome je raspoređen, u sk ladu sa zakonom i kolektivnim ugovorom”, pojasnili su iz EPCG.
Abazović drži Đukanovića u odboru direktora
Vlada je predložila da članovi odbora direktora budu Milutin Đukanović, Ivan Šaranović, Tahir Tjonbaljaj, Goran Šućur, Martin Ćalasan, Mijuško Bajagić i Emir Strujić. Novi članovi u odboru će biti Bajagić, Šućur i Šaranović.
Kao i prije godinu, ponovo je bio problem oko izbora Milutina Đukanovića, funkcionera DF-a. Prema informacijama “Dana”, ministar kapitalnih investicija Ervin Ibrahimović (BS) nije njega predložio za člana odbora direktora, ali je ponovo tu odluku preinačio premijer Dritan Abazović.
Predstavnik Vlade na skupštini akcionara biće Radmila Damjanović.
Dan