„Detroit Evrope“ izgradio uspješnu automobilsku industriju, ali Trumpove carine sada prijete da ugroze njen uspjeh

Mala kontinentalna država u srcu Evrope izgleda da je posebno izložena ekonomskom programu „America First“ novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa.

Nazvana „Detroit Evrope“ zbog svoje uspješne automobilske industrije, Slovačka proizvodi više automobila po glavi stanovnika nego bilo koja druga zemlja na svijetu.

Trumpovo obećanje da će uvesti univerzalnu carinu od 10% ili 20% na svu robu koja ulazi u SAD prijeti da ugrozi reputaciju ove centralnoevropske zemlje kao globalnog lidera u proizvodnji automobila.

Novoizabrani američki predsjednik u ponedjeljak je najavio uvođenje novih carina na Kinu, Kanadu i Meksiko kao jednu od svojih prvih mjera na funkciji. Ove mjere uključuju dodatnu carinu od 10% na sve kineske proizvode koji ulaze u SAD i 25% carine na svu robu iz Kanade i Meksika.

Činjenica da Evropa nije pomenuta u prvoj Trumpovoj najavi o carinama biće dobra vijest za kreatore politika u Evropskoj uniji, iako je vjerovatno da je samo pitanje vremena kada će Trump obratiti pažnju na automobilski sektor regiona.

To predstavlja veliki problem za Slovačku. Država sa samo 5,5 miliona stanovnika u velikoj mjeri zavisi od trgovine sa SAD-om, pri čemu automobili čine značajan dio njenog izvoza u SAD, dok sektor posredno zapošljava više od 250.000 ljudi.

„Slovačka se pretvorila u Detroit Evrope“, rekao je Vladimir Vaňo, glavni ekonomista think tank-a Globsec iz Bratislave, glavnog grada Slovačke, u telefonskom razgovoru za CNBC.

„Godine 1990, nakon pada Gvozdene zavjese, Slovačka nije proizvodila nijedan automobil. Ali bila je vrlo jaka u onome što mi na našem jeziku volimo nazvati specijalizovanom proizvodnjom, što je samo lijep način da kažemo proizvodnja oružja, oklopnih vozila, tenkova i slično“, dodao je Vaňo.

Njemački Volkswagen

Njemački Volkswagen bio je prvi proizvođač automobila koji je prepoznao potencijal Slovačke u inženjeringu i proizvodnji, rekao je Vaňo, počevši sa sklapanjem mjenjačkih kutija prije nego što je ubrzano prešao na proizvodnju kompletnih vozila.

Pored Volkswagenove fabrike u Bratislavi, Stellantis-ov Peugeot, Kia Motors iz Hyundaija i Tata-ov Jaguar Land Rover takođe su uspostavili proizvodne centre u zemlji.

Švedski Volvo je 2022. godine najavio planove da postane peta automobilska kompanija koja će poslovati u zemlji, s klimatski neutralnom fabrikom koja bi trebalo da se otvori na istoku Slovačke 2026. godine. Volvo je najavio da će fabrika vrijedna 1,2 milijarde eura proizvoditi isključivo električne automobile.

Upitan koliko bi Slovačka trebalo da bude zabrinuta zbog mogućnosti uvođenja Trumpovih carina, Vaňo iz Globseca rekao je: „Zabrinjavajuće je. Ali to je neka vrsta čekanja i gledanja, pasivnog pristupa.“

Dodao je da, iako se čini da Slovačka u kratkom roku može učiniti „vrlo malo“, proizvođači automobila u zemlji pokazali su se prilično dobrim u suočavanju s izazovima u prošlosti.

Portparol slovačke vlade nije bio odmah dostupan za komentar kada ga je kontaktirao CNBC.

Izazovi na vidiku

Pored Slovačke, automobilska industrija Njemačke, pogođena krizom, vjerovatno će biti visoko ranjiva na Trumpove carine.

Najveća evropska ekonomija ujedno je i najveći izvoznik putničkih automobila u SAD, sa izvozom u vrijednosti od 23 milijarde eura prošle godine, prema podacima koje su prikupili Eurostat i ING Research. To predstavlja 15% ukupnog njemačkog izvoza u SAD.

Riko Luman, viši sektorski ekonomista za transport i logistiku u holandskoj banci ING, rekao je da bi mogućnost uvođenja carina na evropske automobile u SAD mogla dodatno pogoršati situaciju u Njemačkoj.

„To je srce industrije proizvodnje, zar ne?“ rekao je Luman u video pozivu za CNBC. „Dakle, automobilska industrija je na kraju povezana sa industrijom čelika i hemijskom industrijom, tako da je ovdje uključeno cijelo snabdijevanje.“

Slovačka je, u međuvremenu, treći najveći evropski izvoznik putničkih automobila u SAD, zajedno sa Švedskom, sa izvozom u vrijednosti od 4 milijarde eura u 2023. godini.

Međutim, putnički automobili čine skoro tri četvrtine (74%) ukupnog izvoza Slovačke u SAD, što ovu zemlju čini veoma ranjivom na prijetnju Trumpovih carina.

„Slovačka je očigledno do sada vrlo dobro prolazila s proizvodnjom automobila, ali sada se suočava s određenim izazovima“, rekla je Aruši Koteča, analitičarka za automobilsku industriju iz Economist Intelligence Unit-a, u video pozivu za CNBC.

Jedan od tih problema dolazi iz Kine.

Koteča iz EIU-a rekla je da evropski zakonodavci pokušavaju da zadrže svoj položaj tako što ne dozvoljavaju kineskim proizvođačima automobila poput BYD-a da previše prodru na regionalno tržište, kako u pogledu prodaje, tako i investicija.

„Barem s Kinezima postoji izvjesnost jer su te carine već uvedene, Kina je odgovorila… tako da je taj dio s Kinom završen — ali, naravno, postoji određena neizvjesnost koja dolazi s Trumpovim izborom“, rekla je Koteča.

„Problem s Trumpom je što on daje mnogo prijetnji, ali ih ne ispunjava uvijek — ili se stepen do kojeg ih ispunjava razlikuje“, dodala je.

Portparol Evropske komisije, izvršnog tijela EU, uputio je CNBC na izjavu predsjednice Komisije Ursule fon der Lajen, koja je čestitala Trumpu na pobjedi, kada je upitan o mogućnosti uvođenja carina SAD-a.

„Evropska unija i Sjedinjene Države su više od saveznika“, rekla je fon der Lajen u izjavi 6. novembra.

„Radimo zajedno na transatlantskom partnerstvu koje nastavlja da donosi rezultate za naše građane. Milioni radnih mjesta i milijarde u trgovini i investicijama na obje strane Atlantika zavise od dinamike i stabilnosti naših ekonomskih odnosa“, dodala je.

Izvor: CNBC

Slični Članci