Povećana aktivnost na tržištu problematičnih kredita koja je u centralnoj i istočnoj Evropi uzela maha 2016. godine, nastavila se i u 2017. godini. Najatraktivnija tržišta s najvećim vrijednostima prodatih portfolija bile su Rumunija, Mađarska, Hrvatska i Slovenija. Iako se još uvjek najviše transakcija odvija u segmentu korporativnih problematičnih kredita, određeni investitori su svoju pažnju preusmjerili na segment stambenih hipotekarnih kredita, navodi se u izvještaju globalne revizorske kuće Deloitte, posvećenom problematičnim kreditima u centralnoj i istočnoj Evropi.
Posmatrajući 12 zemalja u regionu (bez Ukrajine i BiH), vrijednost problematičnih kredita znatno se smanjila, tako da je u 2016. godini iznosila 44 milijarde eura, nasuprot 51 milijardi eura u 2015. godini. A sa Ukrajinom i BiH, vrijednost problematičnih kredita u 2016. godini dosegla je 61 milijardu eura. Na ukrajinski bankarski sektor snažno su uticali loši kreditni plasmani akumulirani tokom ekonomske i političke krize.
„Slično kao i 2016. godine, poboljšanje makroekonomskih pokazatelja i oporavak tržišta nekretnina, ostali su glavni pokretači prodaje loših kredita u centralnoj i istočnoj Evropi u 2017. godini. Pristup povoljnom finansiranju doprinio je povećanju finansijskih kapaciteta investitora, čime je podstaknuta potražnja. Što se tiče ponude, regulatorne i lokalne vlasti na mnogim područjima razvile su mjere kako bi podstakle finansijske institucije na prodaju problematičnu imovinu, kao i imovinu koja nije u funkciji osnovne djelatnosti. Deloitte u narednim godinama očekuje manji broj novih investitora na području centralne i istočne Evrope, zbog smanjenog obima transakcija. Takođe, iznosi paketa koji se nude u Sredozemlju uveliko nadmašuju iznose onih u centralnoj i istočnoj Evropi, zbog čega su privlačniji globalnim investitorima“, izjavio je Vladimir Surla, direktor u Sektoru za finansijski konsalting Deloitte-a.
Deloitte predviđa da će i u 2018. godini prodaja problematičnih kredita biti preovlađujuća opcija za smanjenje problematične imovine u sektoru bankarstva u centralnoj i istočnoj Evropi. Međutim, uzimajući u obzir značajan broj transakcija korporativnih loših kredita koje su nedavno zaključene, u narednom periodu se može očekivati povećanje prodaje stambenih hipotekarnih kredita. U tom kontekstu, investitori su već uložili značajna sredstva na tržištu Mađarske. Dugoročno posmatrano, očekuje se da će se aktivnosti tržišta nenaplativih kredita u centralnoj i istočnoj Evropi postepeno smanjivati, jer će banke smanjiti vrijednost postojećih nenaplativih plasmana na održivi nivo.