S rastom vrijednosti bitkoina iznad 100.000 dolara, najveća svjetska kompanija za upravljanje imovinom, njujorški BlackRock, sve dublje ulazi u područje kriptovaluta. U novom izvještaju BlackRock Investment instituta pod nazivom “Određivanje (odgovarajućeg) udjela bitkoina u portfoliju”, analitičari tvrde da bi ta kriptovaluta, koju su mejnstrim investitori dugo ignorisali, sada mogla zauzimati jedan do dva odsto tradicionalnih portfelja u kojem je odnos ulaganja 60% dionice i 40% obveznice.
Time bi se bitkoin u portfeljima svrstao rame uz rame s velikim korporacijama poput Envidije, Amazona ili Epla. Iako, za razliku od njih, ne ostvaruje nikakve prihode od proizvoda ili usluga, što ga čini imovinom špekulativne prirode. Od ukupno 11,5 biliona dolara imovine kojom upravlja BlackRock, više od 5,2 biliona čine dionice.
Ako bi se samo 1% pozicija koje BlackRock ima u dionicama alociralo u bitkoin, to bi značilo oko 50 milijardi dolara dodatne potražnje za ovom digitalnom imovinom. U proteklih godinu dana bitkoin je porastao za više od 130%. U isto vrijeme je S&P 500 zabilježio rast od 32 odsto.
Bitkoin ima nisku korelaciju s klasičnim tržištima
U izvještaju, tim analitičara koji predvodi glavna direktorica za investicije u ETF i indeksne proizvode, Samara Koen, ističe kako kriptovaluta vrijedna oko dva biliona dolara nosi sličan nivo rizika kao i grupa “Sedam veličanstvenih”, najvrijednijih tehnoloških divova.
Prosječna tržišna kapitalizacija tih kompanija iznosi 2,5 biliona dolara. Zajedno čine gotovo 35 odsto od 46 biliona dolara tržišne kapitalizacije S&P 500 indeksa. “Te dionice primjer su pojedinačnih pozicija koje snažno utiču na ukupni rizik portfelja. Iako se u mnogočemu razlikuju od bitkoina, upravo zbog tih karakteristika mogu poslužiti kao početna tačka u procjeni rizika pojedinačnog ulaganja”.
Izvještaj naglašava i tradicionalno nisku korelaciju bitkoina s klasičnim tržištima. Koen napominje: “Svi menadžeri fondova koji koriste referentni indeks Sedam veličanstvenih suočavaju se s problemom koncentracijskog rizika te moraju odlučiti kako na njega odgovoriti. Ovim okvirom nudimo pristup koji, uzimajući u obzir visoku volatilnost bitkoina, nastoji maksimalno iskoristiti njegov diverzifikacioni potencijal, a istovremeno minimizirati njegov ukupni doprinos riziku portfelja”.
Iako je tokom pandemije bitkoin bio u visokoj korelaciji s drugim klasama imovine, naročito tehnološkim dionicama, od juna 2023. pojavljuje se sve jasnija divergencija. Izvještaj sugeriše da bi se takav trend mogao nastaviti zbog globalne fragmentacije finansijskog sistema, rasta geopolitičkih napetosti, pada povjerenja u banke te povećanih budžetskih deficita.
Najveći svjetski bitkoin ETF
Prema analizi Koen i njenog tima, alokacija od jedan do dva posto u portfelju 60/40 stvara sličan nivo rizika kao i pojedinačna dionica iz grupe “Sedam veličanstvenih”. Međutim, prekomjerna izloženost ovoj imovini – koja je padala i do 70% u samo godinu dana – ne bi bila mudra.
Iako BlackRock preporučuje maksimalno 2% za ulagače koji žele diverzifikovani portfelj ulaganjem u bitkoin, ističe da bi budući rast cijene mogao postati izazovniji. “Karakteristike prinosa vjerovatno će se značajno promijeniti kada dođemo do tačke u kojoj se alokacija bitkoina u portfelju koristi mnogo taktičnije, slično zlatu, za zaštitu i hedžing”, objašnjava Koen.
Već sada rast interesa investitora i cijene bitkoina ide u korist BlackRock-u. On se 2022. udružio s platformom Coinbase kako bi institucionalnim klijentima omogućio kupovinu bitkoina. Danas upravlja najvećim svjetskim bitkoin ETF-om – iShares bitkoin Trust (IBIT) – s imovinom od 50,8 milijardi dolara.
(Izvor: Forbes)