OpenAI je saopštio da uvodi tri nova AI modela iz kompanijine serije GPT-5.6, ali će napredna tehnologija biti dostupna samo odabranim „pouzdanim partnerima“ na zahtjev američke vlade, uoči šireg predstavljanja koje se očekuje narednih sedmica.
OpenAI je u petak najavio uvođenje Sola (Sol), glavnog modela iz serije GPT-5.6, uz Teru (Terra), model namijenjen svakodnevnom radu, i Lunu, pristupačniju verziju.
Kompanija je saopštila da će šira dostupnost uslijediti u narednim sedmicama, ali da počinje s „ograničenim pregledom za malu grupu pouzdanih partnera“ koje je odobrila američka vlada.
Više medija objavilo je u četvrtak da je administracija Donalda Trampa zatražila od OpenAI-ja da ograniči objavu modela GPT-5.6 na korisnike koje odobri vlada, zbog zabrinutosti u vezi s naprednim mogućnostima tih modela.
OpenAI je u saopštenju od petka naveo da vladino odobravanje njegovih AI modela ne bi trebalo da bude „dugoročno pravilo“, dodajući da to „uskraćuje najbolje alate korisnicima, developerima, kompanijama, stručnjacima za sajber odbranu i globalnim partnerima kojima su potrebni“.
Uvođenje GPT-5.6 dolazi nekoliko sedmica nakon što je predsjednik Donald Tramp potpisao izvršnu uredbu kojom se od AI kompanija koje objavljuju napredne modele traži da tehnologiju prvo podijele s vladom, kako bi se procijenile njihove mogućnosti i izabrali partneri koji mogu da joj pristupe prije šire objave.
Šta znamo o novim OpenAI modelima?
OpenAI je opisao Sol kao svoj „najjači model do sada“. Kompanija je saopštila da model pokazuje napredne mogućnosti u „kodiranju, biologiji i sajber bezbjednosti“, tvrdeći da je Sol nadmašio moćnu tehnologiju Majtos (Mythos) kompanije Antropik (Anthropic) na Terminal Benču 2.1 (Terminal Bench 2.1), AI mjerilu koje procjenjuje koliko dobro model može da izvršava složene zadatke.
Kompanija je takođe navela da su novi modeli izgrađeni uz „najrobusnije zaštitne mjere do sada“, tvrdeći da je Sol njen „najnapredniji model do sada za sajber bezbjednost“.
Kako je Trampova administracija sve više regulisala AI?
Nekoliko sedmica nakon što je ranije ovog mjeseca potpisala izvršnu uredbu kojom traži rani pristup moćnim AI modelima, Trampova administracija je, prema izvještajima, naložila Antropiku da onemogući pristup svojim moćnim Majtos modelima svim stranim državljanima, pozivajući se na zabrinutost za nacionalnu bezbjednost.
Kao odgovor, Antropik je onemogućio pristup tim modelima svim korisnicima, navodeći u objavi na platformi X da je taj potez bio neophodan kako bi se obezbijedilo potpuno poštovanje odluke.
Njujork tajms (The New York Times) je prošle sedmice objavio da pojedini zaposleni u Antropiku i stručnjaci za sajber bezbjednost smatraju da Trampova administracija nepravedno targetira tu kompaniju.
Antropik i Trampova administracija sukobili su se ranije ove godine, kada se izvršni direktor kompanije Dario Amodei usprotivio tome da Ministarstvo odbrane koristi Antropikovu tehnologiju za masovni nadzor unutar zemlje i za pokretanje autonomnog oružja.
Ministar odbrane Pit Hegset (Pete Hegseth) je, kao odgovor, označio kompaniju kao rizik za lanac snabdijevanja i nacionalnu bezbjednost. U martu je Antropik tužio administraciju, tvrdeći da se ona nezakonito osvetila kompaniji zbog njenog stava o bezbjednosti vještačke inteligencije.
OpenAI bi mogao da odloži IPO do 2027.
OpenAI se priprema za izlazak na berzu, ali izvještaji ranije ove sedmice ukazuju da bi kompanija mogla da odloži inicijalnu javnu ponudu akcija do 2027. godine.
OpenAI je jedna od tri kompanije – uz SpaceX, koji je ranije ovog mjeseca izašao na berzu, i Antropik, koji takođe planira izlazak na berzu – koje pripremaju veliki IPO.
Njujork tajms je objavio da je cijena akcija SpaceX-a, koja je pala nakon njegovog debija na javnom tržištu, bila jedan od faktora koji su uticali na OpenAI da odloži planove za IPO.
Izvor: Forbs





-300x158.jpg)




