Beogradska berza objavila je da je promijenjena vlasnička struktura u Naftnoj industriji Srbije (NIS). Na ovaj način ruski Gaspromnjeft prenio svoj udio od oko pet odsto na Gasprom.
Iz dokumenata objavljenih na Beogradskog berzi vidi se da je Gaspromnjeft svoj vlasnički udio u NIS-u smanjio sa 50 na oko 44,85 odsto. Istovremeno je Gasprom svoj udio u NIS-u povećao da 6,15 na 11,30 odsto. Preostali vlasnici NIS-a su država Srbija sa udjelom od 29,87 odsto, kao i građani, sadašnji i bivši radnici i drugi manjinski akcionari.
Promjena vlasničke strukture NIS-a urađena je u sklopu izbjegavanja sankcija koje su toj kompaniji 10. januara ove godine uvele Sjedinjene Američke Države zbog udela Gaspromnjefta, u cilju sprječavanja Rusije da prihode od energetike koristi za rat u Ukrajini.
Berzanski stručnjak Nenad Gujaničić rekao je agenciji Beta da je Gaspromnjeft, ćerka firma Gasproma, toj kompaniji ustuplila ugovorom bez naknade i plaćanja oko pet odsto akcija NIS-a.
“Gaspromnjeft je 2022. godine u blok transakciji prodao Gaspromu oko šest odsto akcija NIS-a zbog sankcija EU i tom kozmetičkom promeom je uspeo da izađe iz većih problema”, podsetio je on.
Dodao je je teško proceniti zašto je baš danas urađeno novo “prepakivanje” vlasništva u NIS-u, kao i da li će to imati efekata na američke sankcije.
– Pitanje je da li će ova kozmetička promjena zadovoljiti američku administraciju, nominalno zadovoljava uslove sankcija. Ostaje drugi dio, a to je da je državnim zvaničnicima Srbije rečeno da je cilj da se Rusi istjeraju iz NIS-a – rekao je Gujaničić.
Dodao je da ne zna da li će ovo “prebacivanje iz lijevog u desni džep imati efekta”.
– Očigledno da ovo ima veze sa pregovorima zavničnika Srbije i Rusije kako da se izbjegnu sankcije NIS-u čim je došlo u minut do 12, ali moglo je i ranije da se uradi. Ako se to ovako lako reši to je super, ali sam ja skeptik da će ovo proći kod Amerikanaca kao kod EU kad su prebacili šest odsto na Gasprom – rekao je Gujaničić.











