Pokrenuta istragu o dječjem radu na plantažama kafe Starbucksa i Nespressa

Vlada Gvatemale pokrenuće istragu o navodima o dječjem radu na desetak plantaža kafe, najavio je predsjednik Alejandro Giammattei.

Istraga je najavljena nakon što je britanski Channel 4 u ponedjeljak emitovao dokumentarni film s prikazima djece zaposlene na sedam plantaža kafe povezanih sa švajcarskim Nespressom te na pet povezanih s američkim Starbucksom.

Nekim mališanima tek je osam godina.

Navodi o dječjem radu sastavni su dio međunarodnih nastojanja da se diskreditiraju Nespresso i Starbucks, čime se “ozbiljno ugrožava sektor proizvodnje kafe”, kazao je gvatemalski predsjednik na konferenciji za novinare, održanoj neposredno uoči emitovanja dokumentarnog filma.

"/>

Glavni izvršni direktor Nespressa Guillaume Le Cunff rekao je da su u Gvatemalu poslali tim istražitelja kako bi utvrdili istinitost navoda i da su obustavili nabavku kafe do završetka istrage.

„Dječjem radu nema mjesta u našem lancu snabdijevanja”, poručio je Le Cunff.

Reagirao je i američki glumac George Clooney, koji od 2013. promoviše Nespresso. Dokumentarac me „iznenadio i rastužio”, kazao je Clooney prema izvještaju USA Today.

Slični Članci