Napadi na brodove u Ormuskom moreuzu, Iran postavlja mine

Tri broda pogođena su juče nepoznatim projektilima u blizini Ormuskog moreuza, saopštila je britanska pomorska agencija UK Maritime Trade Operations. Ranije je vojska SAD objavila da je uništila iranske brodove koji su postavljali mine u tom području, dok izvori navode da je Iran počeo da postavlja mine u ovom ključnom pomorskom prolazu.

Iran je u međuvremenu saopštio da je rano u srijedu pokrenuo „najintenzivniju i najtežu operaciju“ od početka rata, prenijeli su državni mediji. Presretanja projektila zabilježena su širom država Persijskog zaliva i u Izraelu. Odvojeno, dva izvora su za CNN navela da je sumnjivi iranski dron juče pogodio američki diplomatski objekat u Iraku. Istovremeno, Izrael je saopštio da je pokrenuo „dodatni talas“ udara na ciljeve u Teheranu, a napadi nisu bili ograničeni samo na Tel Aviv.

Iran je ispalio rakete i dronove na ciljeve širom Persijskog zaliva, uključujući američku bazu u Kuvajtu, što je nazvao 37. talasom napada tokom dvanaestog dana rata između SAD i Izraela na jednoj strani i Irana na drugoj. Napadi dolaze u trenutku rastućih tenzija zbog globalne energetske krize, dok je jedan brod zahvatio požar u Ormuskom moreuzu.

Savjet bezbjednosti UN trebalo bi kasnije tokom dana da glasa o rezoluciji koju je predložio Zalivski savjet za saradnju (GCC), a kojom se od Irana zahtijeva da prekine napade na arapske susjede. Iranska revolucionarna garda saopštila je da je ispalila četiri rakete na sjedišta američkih snaga na Bliskom istoku, uključujući i bazu Camp Arifjan u Kuvajtu.

Kuvajtske vlasti nisu potvrdile napad, ali je Nacionalna garda saopštila da je oboreno osam dronova koji su ciljali zemlju. U Dohi, prijestonici Katara čulo se više eksplozija nakon što je Ministarstvo odbrane objavilo da je vojska presrela novi raketni napad. Presretanja projektila postala su sve češća širom država članica GCC-a.

Saudijska Arabija saopštila je da je uništila pet dronova koji su se kretali ka velikom naftnom polju Šajbah, kao i još dva drona iznad Istočne provincije. U Bahreinu je u iranskim napadima povrijeđeno više desetina ljudi, uključujući i djecu, u mjestu Sitra kod Maname. UAE su takođe saopštili da su odgovorili na dolazeće rakete i dronove iz Irana. Prema navodima kancelarije za medije u Dubaiju, dva drona su pala u blizini aerodroma i tom prilikom su povrijeđene četiri osobe.

Istovremeno, britanska pomorska agencija UK Maritime Trade Operations saopštila je da je nepoznati projektil pogodio kontejnerski brod u Ormuskom moreuzu i izazvao požar oko 25 nautičkih milja sjeverozapadno od emirata Ras Al-Kaimah. Posada je, prema navodima agencije, bezbjedna. Britanska vojska je kasnije saopštila da je još jedan brod pogođen projektilom oko 50 nautičkih milja sjeverozapadno od Dubaija, a vlasti sprovode istragu.

Zabrinutost raste da bi rat mogao ozbiljno da poremeti saobraćaj kroz Ormuski moreuz, jedan od najvažnijih puteva za svjetsku trgovinu naftom i gasom. Cijena Brent nafte u srijedu prijepodne ponovo je porasla iznad 90 dolara za barel.

Američka vojska je u utorak saopštila da je uništila 16 iranskih brodova za polaganje mina u blizini moreuza, iako je predsjednik SAD Donald Trump rekao da još nema potvrde da je Iran zaista počeo da minira prolaz. Direktor naftne kompanije Saudi Aramco, Amin Naser, upozorio je da bi nemogućnost prolaska tankera kroz moreuz imala ozbiljne posljedice po globalnu ekonomiju.

Slični Članci