Gubitak nezavisnosti FED-a ozbiljna prijetnja, upozorava Lagard

Šefica Evropske centralne banke upozorila je da bi, ukoliko predsjednik Donald Tramp potkopa nezavisnost američkih Federalnih rezervi, to predstavljalo „veoma ozbiljnu prijetnju“ globalnoj ekonomiji.

Kristin Lagard je kazala da bi, ukoliko bi FED bio primoran da odgovara na političke diktate, to imalo „veoma zabrinjavajući“ uticaj na ekonomsku stabilnost u SAD-u, a samim tim i u ostatku svijeta.

Od dolaska na vlast, Tramp je u više navrata napadao predsjednika Federalnih rezervi, Džeroma Pauela. Prošlog mjeseca pokušao je da smijeni jednu od guvernerki, Lizu Kuk.

Ipak, Lagard je naglasila da bi u praksi predsjedniku bilo „teško“ da nametne svoju volju.

Federalne rezerve su centralna banka SAD-a, a njihov glavni zadatak je da podstiču zaposlenost i održavaju stabilne cijene. U skladu s tim ciljevima, određuju politiku kamatnih stopa – i trebalo bi da budu nezavisne od američke vlade.

Međutim, njihove odluke često su izazivale bijes predsjednika Trampa, kako tokom prvog mandata, tako i nakon povratka na vlast u januaru. Više puta je jasno stavio do znanja da bi želio značajno smanjenje američkih kamatnih stopa, u nadi da će time podstaći privredni rast i smanjiti troškove zaduživanja same vlade.

Trenutna ciljna stopa Federalnih rezervi za glavnu kamatu kreće se od 4,25% do 4,5%. Tramp želi da se ona smanji na manje od 1%.

Ipak, FED od decembra prošle godine nije mijenjao kamate zbog uporne zabrinutosti oko inflacije u SAD-u, posebno kada je riječ o mogućem uticaju Trampovih tarifa na rast cijena.

Iako se ovoga mjeseca očekuje smanjenje, ono gotovo sigurno neće biti dovoljno veliko da zadovolji predsjednika.

Rezultat su sve intenzivniji Trampovi napadi na rukovodstvo FED-a.

„Veoma zabrinjavajuće“

Tokom intervjua za francuski Radio Classique, Lagard je upitana šta bi se dogodilo ako bi Tramp preuzeo kontrolu nad politikom kamatnih stopa u SAD-u.

Predsjednica ECB-a je odgovorila: „Mislim da bi to bila veoma ozbiljna prijetnja za američku, ali i globalnu ekonomiju.“

Dodala je: „Ako ta politika više ne bi bila nezavisna, već zavisna od političkih diktata jedne ili druge osobe, tada bi ravnoteža američke ekonomije, a samim tim i posljedice po cijeli svijet – jer je riječ o najvećoj svjetskoj ekonomiji – bile veoma zabrinjavajuće.“

Ipak, upozorila je da bi u praksi Trampu bilo teško da preuzme kontrolu.

Podsjetila je da je Vrhovni sud SAD-a već utvrdio da se guverner FED-a može smijeniti samo ako je kriv za ozbiljno nedolično ponašanje.

Pošto odbor Federalnih rezervi za određivanje kamatnih stopa čini sedam guvernera, uz predsjednike regionalnih banaka, bilo bi teško da Tramp obezbijedi većinu, sugerisala je Lagard.

Iako je Pauela na funkciju postavio upravo Tramp tokom svog prvog mandata, njih dvojica se rijetko slažu. U julu je Tramp Pauela opisao kao „glupana“ koji sprječava građane SAD-a da kupuju kuće držeći kamatne stope previsokim.

U avgustu je pokušao da smijeni Lizu Kuk, jednu od sedam guvernerki FED-a, tvrdeći da postoji osnovana sumnja da je dala lažne izjave u vezi sa svojom hipotekom. Ovaj potez, za koji su njeni advokati rekli da nema ni činjeničnu ni pravnu osnovu, osporen je na sudu.

(BBC)

Slični Članci