Budvanski ugostitelji iniciraju izmjene modela zakupa za cjelogodišnje poslovanje

Udruženje ugostitelja Budve zatražilo je od Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore da razmotri ukidanje ili značajno smanjenje zakupnina za objekte u zoni morskog dobra tokom zimskog perioda, ocjenjujući da aktuelni model predstavlja ozbiljno finansijsko opterećenje za privredu.

Na sastanku održanom u Budvi, predstavnici ugostitelja i ovog preduzeća razgovarali su o ključnim izazovima u poslovanju objekata na primorju, sa posebnim fokusom na održivost poslovanja van turističke sezone. Ugostitelji su istakli da obaveza plaćanja punih zakupnina i tokom zime otežava cjelogodišnji rad, ugrožava zadržavanje zaposlenih i usporava razvoj ponude u vansezonskom periodu.

Zbog toga su predložili da se za zimske mjesece zakupnine ukinu ili svedu na minimum, kako bi se omogućilo stabilnije poslovanje i podstakao razvoj Budve kao cjelogodišnje destinacije. Najavili su i koordinaciju sa ostalim primorskim opštinama, uz plan da zajednički upute zvaničan zahtjev nadležnim institucijama.

Pored pitanja zakupa, na sastanku je otvorena i tema uređenja i prihranjivanja plaža. Predstavnici ugostitelja apelovali su na bolje informisanje javnosti o ovim aktivnostima, naglašavajući da prisustvo mehanizacije na plažama u ovom periodu predstavlja pripremu za sezonu, a ne devastaciju prostora.

Dodatno, pokrenuta je inicijativa za dugoročnije planiranje dodjele lokacija u zoni morskog dobra. Predloženo je da se nakon 2028. godine tenderski postupci raspisuju na period od deset godina, uz jasno definisane standarde kada je riječ o izgledu i kvalitetu ugostiteljskih objekata.

Iz Udruženja su poručili da su zadovoljni održanim sastankom i iskazali spremnost za nastavak saradnje sa nadležnim institucijama, uz fokus na rješavanje ključnih pitanja od značaja za sektor ugostiteljstva.

Slični Članci