Azijska tržišta: Kineski indeksi predvode pad zbog obnovljenih trgovinskih napetosti između

Azijsko-pacifička tržišta pala su u ponedjeljak nakon što su Kina i SAD pooštrile trgovinska ograničenja i iznijele nove optužbe, obnavljajući napetosti između dva najveća svjetska privredna sistema.

Hongkonški indeks Hang Seng pao je za 3,41%, dok je kineski CSI 300 oslabio za 1,76%.

Kineski juan na inostranom tržištu ojačao je za 0,1% na 7,1267 u odnosu na američki dolar. Prinos na 10-godišnje kineske državne obveznice pao je za više od 5 baznih poena, na 1,752%.

Kina je u nedjelju poručila da se „ne boji“ trgovinskog rata sa Sjedinjenim Američkim Državama nakon što je predsjednik Donald Tramp obećao uvođenje novih kaznenih carina na kineski uvoz.

Portparol kineskog Ministarstva trgovine optužio je SAD za „dvostruke standarde“ nakon što je Tramp u petak najavio dodatne carine od 100% na taj uvoz, kao odgovor na kinesko uvođenje novih kontrola izvoza rijetkih zemalja.

Nedavne najave ekonomske politike mogle bi signalizirati da Kina namjerava da traži veće ustupke od SAD-a, naveli su analitičari Goldman Sachsa u bilješci objavljenoj u nedjelju.

Kineski izvoz porastao je u septembru najbržim tempom u posljednjih šest mjeseci, dok je uvoz zabilježio najveći rast u više od godinu dana, iako je trgovinski sporazum sa SAD-om i dalje nedostižan.

Izvoz je u septembru porastao za 8,3% u američkim dolarima u odnosu na isti period prošle godine, pokazuju podaci kineske carine objavljeni u ponedjeljak. Time su nadmašene procjene ekonomista koje je anketirao Reuters (rast od 7,1%) i ostvaren oporavak u odnosu na najniži nivo u šest mjeseci, zabilježen u avgustu.

Australijski ASX/S&P 200 izgubio je 0,68%. Južnokorejski Kospi pao je za 2,35%, dok su dionice male tržišne kapitalizacije Kosdaq oslabile za 2,24%.

Referentni indeks Singapura oslabio je za čak 1,5%.

Japanska tržišta su bila zatvorena zbog državnog praznika.

Slični Članci