Cijene transporta nafte supertankerima naglo porasle nakon novih sankcija SAD-a ruskom sektoru nafte

Cijene transporta nafte supertankerima značajno su porasle nakon što su Sjedinjene Američke Države uvele nove sankcije ruskom naftnom sektoru, upozorili su trgovci i brokeri u sektoru transporta.

Američko ministarstvo objavilo je prošlog petka da je uvelo sankcije ruskim naftnim kompanijama Gazprom Neftu i Surgutneftegazu, kao i 183 broda koji prevoze rusku naftu, uključujući trgovce, osiguravače i prevoznike ruske nafte.

SAD sprovodi opsežne mjere protiv ključnog ruskog izvora prihoda za finansiranje rata protiv Ukrajine, izjavila je ministarka Janet L. Yellen.

Logika sankcija je da obuhvate svaku fazu ruske proizvodnje i distribucije nafte, rekao je zvaničnik Bijele kuće, dodajući da bi njihova adekvatna primjena mogla smanjiti ruske prihode za više milijardi mjesečno.

Nove američke kaznene mjere predstavljaće težak udarac ruskom izvozu i natjeraće Indiju i Kinu da nabavljaju više nafte s Bliskog istoka, iz Afrike i Amerike, smatraju trgovci i analitičari.

Kineska podružnica Sinopeca, Unipec, iznajmila je prošlog petka nekoliko supertankera (VLCC) koji mogu prevesti dva miliona barela nafte, a vozarine su naglo skočile, rekli su izvori iz sektora.

Na ruti od Bliskog istoka do Kine porasle su od prošlog petka za 39 odsto, dostigavši najviši nivo od oktobra, na 37.800 dolara, rekao je neimenovani broker.

Naglo je poskupio i transport ruske nafte u Kinu.

Tako su cijene transporta nafte tankerima Aframax iz ruske luke na Pacifiku Kozmino ka sjeveru Kine više nego udvostručene i dostigle su u ponedjeljak 3,5 miliona dolara. Vlasnici brodova sada naplaćuju znatno više cijene zbog ograničene tonaže na toj ruti, prema podacima S&P Global Commodity Insightsa.

Najviše su poskočile vozarine supertankera na relaciji od Bliskog istoka do Singapura, s 11,15 WS-a (Worldwide Tanker Nominal Freight Scale) prošlog petka na sadašnjih 61,35 WS-a. WS je jedinica za obračun vozarina u sektoru transporta tankera koja se temelji na troškovima naftne industrije.

Na ruti od Bliskog istoka do Kine vozarine su porasle s 10,40 WS-a na 59,70 WS-a. Transport nafte iz zapadne Afrike u Kinu sada košta 61,44 WS-a, u poređenju s dosadašnjih 9,55 WS-a, rekao je drugi broker.

Transport nafte od Meksičkog zaliva do Kine poskupio je za 360 hiljada dolara i sada iznosi 6,82 miliona dolara, dodao je.

Ponudu kapaciteta dodatno je otežao zastoj sankcionisanih tankera ispred kineske provincije Shandong, jer je kompanija koja upravlja lukama s velikim naftnim terminalima, Shandong Port Group, zabranila istovar pred američku odluku o sankcijama.

Situacija bi mogla postati još teža jer su trgovci počeli tražiti brodove koji nisu pod sankcijama kako bi osigurali kapacitete za transport ruske i iranske nafte.

Očekujemo uključivanje većeg broja brodova u ‘sivu flotu’ u narednim mjesecima, što će smanjiti ponudu kapaciteta i na tržištu transporta koje nije pod sankcijama, upozorili su u bilješci analitičari specijalizovane kompanije Kpler.

(Izvor: Seebiz)

Slični Članci