Tenderska komisija za privatizaciju konstatovala je da još nijesu stvoreni uslovi za prodaju oko 58 odsto akcijskog kapitala Hotelske grupe Budvanska rivijera, navodi se u Izvještaju o sprovođenju plana privatizacije u periodu od početka godine do kraja juna.
Prije donošenja odluke o objavi tendera, kako je komisija ukazala, potrebno je završiti elaborat o restrukturiranju hotelske grupe koji nakon toga treba da usvoje nadležni organi te kompanije, pišu Dnevne novine.
“Zatim će taj elaborat na saglasnost biti upućen Savjetu za privatizaciju i kapitalne projekte. Nakon što Savjet dostavi saglasnost na program o restrukturiranju i definiše model privatizacije, steći će se uslovi za početak aktivnosti na privatizaciji Budvanske rivijere”, istaknuto je u dokumentu koji je Vlada usvojila prošle nedjelje.
Nakon usvajanja elaborata o restrukturiranju Budvanske rivijere, saglasnost na vlasničku strukturu društva treba da dostavi Centralna depozitarna agencija CDA.
Komisija za privatizaciju već se obratila Ministarstvu održivog razvoja i turizma i tako počela aktivnosti u vezi sa stvaranjem uslova za objavu tendera i prodaju akcijskog kapitala Budvanske rivijere. Članovi tog tijela zahtijevali su od nadležnog resora informaciju o aktivnostima koje je hotelska grupa sprovela u cilju izrade elaborata o restrukturiranju kako bi se mogle planirati dalje aktivnosti.
“Prema informacijama koje je uprava Budvanske rivijere dostavila Ministarstvu, završen je Izvještaj o procjeni imovine, obaveza i kapitala”, naznačeno je u Vladinom dokumentu.
Očekuje se da na usvojeni tekst Izvještaja, kakon je istaknuto, eksterni revizor, KPMG dostavi komentare i sugestije, nakon čega će Odbor direktora sazvati elektronsku sjednicu na kojoj bi se usvojio konačan tekst Izvještaja.
U međuvremenu, Budvanska rivijera je u saradnji sa konsultantskom kućom Ernest & Young, sprovela aktivnosti oko koncipiranja i ažuriranja elaborata o restrukturiranju imovine koji je usvojen 2015. godine.
Savjet za privatizaciju prošle godine je naložio novu procjenu kapitala najveće turističke kompanije u Crnoj Gori, nakon čega će se razraditi različiti modeli restrukturiranja, što uključuje i izdvajanje firme sa državnim kapitalom za kompleks Sveti Stefan i Miločer.
Većinski vlasnik Budvanske rivijere, sa 58 odsto akcija je država. AIK banci iz Beograda, srpskog biznismena Miodraga Kostića, pripada oko 15,23 odsto vlasništva, a dvijema firmama iz Strateks grupe, američkog biznismena Nila Emilfarba ukupno 15,2 odsto dionica. Najnoviji član kompanije je hotel Piva u Plužinama, kupljen početkom 2012. godine.
Montenegroberza je u aprilu 2016. godine upisala 1,2 miliona akcija Budvanske rivijere koje je AIK banka kupila od Strateksa za šest miliona eura. Odmah po kupovini akcija Strateks i Kostić su objavili strateško partnerstvo u Budvanskoj rivijeri.
Budvanska rivijera posluje i upravlja petrovačkim hotelima Palas, Castellastva i Petrovac, hotelima Aleksandar i Mogren u Budvi, kao i budvanskim turističkim naseljem Slovenska plaža.
CdM