Svaka se kriza može predvidjeti. Tvrdi Michael Snyder, američki ekonomista koji piše The Economic Collapse Blog, iznoseći u zadnjem postu pokazatelje moguće nove krize. Kao primjer navodi pad cijena robe, uobičajen prije početka recesije.
Stanje koje je u Americi prethodilo finansijskom kolapsu 2008. slično je današnjem. Autor bloga ne slaže se s onima koji misle kako se velike krize i kolapsi ne mogu predvidjeti jer je, proučavajući istoriju takvih kriza, uočio pokazatelje koji se ponavljaju.
Kao prvi primjer navodi smanjenje cijene nafte, koja je samo dva puta u istoriji pala više od pedeset dolara u šest mjeseci. Prvi takav pad prethodio je velikoj krizi 2008., što se događa i sada. Razlog tome zatvaranje je velikog broja platformi za podmorsko bušenje; u SAD-u ih je, na primjer, ugašeno pola. Michael Snyder smatra da to najviše utiče na države koje zavise od energetske industrije, pa tako pad cijena nafte ozbiljno šteti teksaškoj ekonomiji.
Posljednjih godina banke na Wall Streetu zaradile su mnogo novca zaduživanjem energetske industrije, izdavanjem obveznica i transakcijama na investicijama, pa bloger zaključuje da će negativno stanje u energetici uticati i na njih. Krediti koji su banke izdavale jednostavno su preveliki, što najbolje opisuje podatak da je zaduženje loše ocijenjenih kompanija poraslo s četrdeset milijardi dolara 2009. na 210 milijardi dolara 2014. Bloger smatra da ta situacija nalikuje na onu koja je prethodila krizi izazvanoj izdavanjem drugorazrednih hipotekarnih kredita. Kao treći razlog za zabrinutost navodi usporavanje globalne trgovine, što se obično događa kad ekonomski uvjeti postanu nepovoljni i alarmantni.
Tyler Durden, autor Zero Hedgea, finansijskog bloga koji obuhvata novosti iz svijeta ekonomije i mišljenja iz različitih izvora, navodi da je globalni promet u januaru 2015. pao za 1,4 posto u odnosu na decembar 2014., što je najveći pad od 2011. Inače, Tyler Durden zapravo je ime glavnog junaka Fight Cluba, poznatog filma redatelja Davida Finchera, koje kao pseudonim koristi Daniel Ivandjiiski, pravi autor ovog bloga.
Charles Hugh Smith u svom blogu Of Two Minds, u kojem proučava finansije azijskih zemalja, ekonomske trendove i društvene probleme, piše kako brojke pokazuju da su narudžbe robe široke potražnje pale do stope koja nije zabilježena od posljednje recesije.
Michael Snyder uvjeren je da euforija na Wall Streetu zbog dvjestotinjak dionica koje zasad dobro kotiraju neće dugo potrajati. Kaže da će stanje, kada korporativna zarada po dionici počne padati, ličiti onom neposredno prije pada berze 2008. Zahvaljujući brzim promjenama na tržištu izazvanima slabim ekonomskim pokazateljima, snažnim dolarom i postroženom monetarnom politikom izdaci iz sredstava temeljnog kapitala fondova u 2015. dostigli su najviši nivo. Iz fondova koji su uložili u dionice izvučene su 44 milijarde dolara u posljednjih godinu dana, a samo posljednjih nedelja zabilježen je odliv 6,1 milijarde dolara, kako navodi američka banka Merrill Lynch.
Bloger misli kako je većina ljudi uljuljana u lažni osjećaj samoodrživosti velikog tržišta i navodne ekonomske stabilnosti. Smatra da se ispod naizgled mirne površine događa mnogo turbulencija. Onima koji ne traže znakove nove krize poručuje da bi trebali početi kako se ne bi šokirali onime što dolazi.