Mađarska energetska kompanija MOL saopštila je američkim zvaničnicima da je zainteresovana za kupovinu međunarodne imovine ruskog Lukoila, čime se pridružila rastućem broju kandidata za ovu transakciju.
Sjedinjene Američke Države u oktobru su uvele sankcije ruskim naftnim kompanijama Rosnjeftu i Lukoilu, ali su ostavile mogućnost dogovora o prodaji Lukoilove međunarodne imovine, koja učestvuje sa 0,5% u globalnoj proizvodnji nafte. Rok za pronalaženje kupca ističe 13. decembra.
U pregovorima sa Lukoilom učestvuju i velike svjetske naftne kompanije poput Exxon Mobila i Chevrona, kao i investitori sa Bliskog istoka. Washington je ranije odbacio kompaniju Gunvor kao potencijalnog kupca, tvrdeći da se radi o ruskom paravanu.
Interesovanje su navodno pokazali i američka investiciona kompanija Carlyle, Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) i konglomerat International Holding Company iz Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Međunarodno poslovanje Lukoila smješteno je u Beču, a imovina obuhvata rafinerije u Evropi, naftna polja u Kazahstanu, Uzbekistanu, Iraku, Meksiku, Gani, Egiptu i Nigeriji, kao i stotine benzinskih stanica širom svijeta, uključujući i SAD. Lukoil ujedno posjeduje i 45 benzinskih stanica u regionu.
Prema izvorima Reutersa, MOL bi želio da kupi Lukoilove rafinerije i benzinske stanice u Evropi, kao i proizvodne pogone u Kazahstanu i Azerbejdžanu. Rafinerije se nalaze u Nizozemskoj, Rumuniji i Bugarskoj.
S obzirom na to da je MOL većinski akcionar u Ini, kao i vlasnik lanca benzinskih stanica Tifon, eventualna kupovina Lukoilove imovine mogla bi dovesti do ocjene prekomjerne koncentracije na tržištu, što bi značilo da bi MOL morao prodati dio imovine. Tifon trenutno upravlja sa 53 prodajna mjesta.
Jedan izvor navodi da je mađarski premijer Viktor Orban tokom posjete SAD-u u novembru razgovarao sa američkim predsjednikom o planovima MOL-a u vezi sa kupovinom Lukoilove imovine, pišu Financije.hr.
Ni američka administracija ni MOL nisu odgovorili na upite za komentar.
Orbanova posjeta Washingtonu uključila je i dogovor da Mađarska može još godinu dana nastaviti da koristi rusku naftu i gas.
Nedavno je objavljeno i da je MOL zainteresovan za kupovinu udjela u srbijanskoj naftnoj kompaniji NIS, koja se takođe nalazi pod američkim sankcijama.










