Južna Koreja će dijeliti građanima besplatan novac

Južna Koreja pokreće sveobuhvatan program novčanih isplata, nudeći ono što su zvaničnici opisali kao “potrošačke kupone” za podsticanje domaće potrošnje i oživljavanje trome ekonomije zemlje, izvijestio je Korea Herald.

Inicijativa je dio dodatnog budžeta od 31,8 biliona vona (23,3 milijarde dolara) koji je Nacionalna skupština usvojila u petak. Program bi trebalo da počne 21. jula i traje do 12. septembra.

„Obezbijedićemo temeljite pripreme za uvođenje ovih isplata kako bi one mogle da posluže kao katalizator za ekonomski oporavak, podstičući potrošnju i podržavajući one kojima je to potrebno“, rekao je zamjenik ministra unutrašnjih poslova Kim Min-jae, koji vodi međuagencijsku radnu grupu koja nadgleda inicijativu.

Svi građani koji borave u Južnoj Koreji od 18. juna primiće jednokratnu isplatu od 150.000 vona (110 dolara). Isplate će se vršiti putem kreditnih ili debitnih kartica, prepaid kartica ili poklon sertifikata koje izdaju lokalne vlasti.

Dodatna podrška biće usmjerena na ranjive grupe. Domaćinstva blizu granice siromaštva i porodice samohranih roditelja primiće 300.000 vona (220 dolara), a korisnici osnovne socijalne pomoći dobiće 400.000 vona (290 dolara). Oni koji žive u ruralnim područjima dobiće dodatnih 50.000 vona za promociju “uravnoteženog regionalnog razvoja”, prema Ministarstvu unutrašnjih poslova.

Drugi krug isplata, planiran od 22. septembra do 31. oktobra, obezbijediće 100.000 vona (73 dolara) za donjih 90% primalaca prihoda. Pravo na isplatu biće određeno na osnovu premija za nacionalno zdravstveno osiguranje, a detalji će biti objavljeni u septembru.

Južna Koreja, četvrta najveća ekonomija Azije, za dlaku je izbjegla tehničku recesiju 2024. godine dok je rast stagnirao u drugoj polovini godine, nakon kontrakcije u drugom kvartalu i slabog oporavka u trećem. Pad se u velikoj mjeri pripisuje unutrašnjoj političkoj nestabilnosti, koja je kulminirala opozivom tadašnjeg predsjednika Yoon Suk Yeola zbog optužbi za pobunu, nakon što je nakratko uveo vanredno stanje u decembru, prenosi Logicno.com.

Novoizabrani predsjednik Lee Jae-myung, koji je preuzeo dužnost 4. juna, uveo je paket podsticaja koji uključuje novčanu pomoć i digitalne vaučere, te obećao ulaganje u AI infrastrukturu za podsticanje rasta.

Neki ekonomisti, međutim, upozorili su na moguće inflatorne efekte i dugoročne rizike po fiskalno zdravlje, budući da Ministarstvo finansija planira da finansira mjere podsticaja kroz novo zaduživanje, projektujući fiskalni deficit od 4,2% i državni dug od 49,1% BDP-a.

Slični Članci