“Crna Gora je prva država Zapadnog Balkana koja je već treću godinu u implementaciji programa Woman on boards. Dvije generacije sjajnih liderki su sa nama. Ulazimo uskoro u proces obuke i sertifikacije treće generacije i vjerujem da ćemo tu treću godišnjicu, odnosno završetak projekta, proslaviti sa ne samo mrežom od preko 60 sjajnih žena iz Crne Gore i demonstracijom da kada imamo viziju i kada imamo koncept razvoja da je sve moguće već i da će to biti dobar primer za ostale zemlje iz regiona, uvažavajući činjenicu da u poređenju s Evropskom unijom debelo zaostajemo po pitanju uključenosti manjeg zastupljenog pola u donošenje odluka i na ekonomskom i na svim nivoima”, kazala je guvernerka Centralne banke Crne Gore Irena Radović na svečanoj dodjeli sertifikata polaznicama druge generacije programa “Women on Boards” u organizaciji CBCG.
Ona je podsjetila na činjenicu da je u junu rok za usvajanje Zakona o privrednim društvima na Vladi a u julu rok za usvajanje u Skupštini Crne Gore, i ono što je, kako je kazala, najbolje i najvažnije od svega jeste da se usvajanje zakona dočekuje sa 41. liderkom koja je spremna da implementaciju zakona podrži na najbolji mogući način.
“A ono što je bila vizija od samog početka jeste da žene koje posjeduju znanje, integritet i liderski potencijal budu one žene koje će zauzeti pozicije u organima odlučivanja velikih privatnih i javnih preduzeća u Crnoj Gori. Zašto? Zato što je to jedini put ka održivom razvoju, ka snažnom i prosperitetnom ekonomskom razvoju i put da pokažemo da meritokratija i kvalitet su ulazne karte za velike stvari i jedini način za kvalitetan ekonomski razvoj i demonstraciju demokratske zrelosti crnogorskog društva” kazala je Radović.

Ona je podsjetila da je Women on Boards program, strateška inicijativa, inicijativa koja priprema Crnu Goru za punopravno članstvo u Evropskoj uniji i za potpunu uskladđenost kada je u pitanju ekonomski i finansijski segment.
“Danas imamo polaznice prve i druge generacije koje pripadaju svim sektorima crnogorske ekonomije, ne samo finansijskom sektoru i imamo jednu snažnu mrežu liderki i taj vaš rast kroz rad sa najboljim međunarodnim i domaćim partnerima nije samo rast u smislu edukacije, već je rast u smislu stvaranja svijesti da zajedno možemo, da smo zajedno jače i da uvijek možemo računati jedna na drugu za sve ono što su naše ambicije”, kazala je guvernerka CBCG.
Šef kancelarije Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) u Crnoj Gori Remon Zakaria, istakao je da u EBRD-u vjeruju da prisustvo žena na liderskim pozicijama nije samo pitanje pravednosti, već i strateška odluka.
“Raznoliki odbori donose bolje odluke, podstiču inovacije i bolje odražavaju društva kojima služe. Upravo zato smo ponosni što podržavamo ovu inicijativu koja osnažuje žene na rukovodećim pozicijama da zauzmu zasluženo mjesto za stolom kada se donose odluke. Ovo je još važnije u svjetlu predstojećeg zakona o privrednim društvima, koji će propisivati učešće žena u upravnim odborima. Nadamo se da će ova obuka koju ste prošli pomoći da se pripremite za te buduće uloge i pozicije”, kazao je Zakaria.
On se zahvalio guvernerki Radević, jer kako je kazao bez nje ne bi bilo ni projekta Women on Boards.
“Ona je zaista ključni pokretač svega ovoga. Mi smo samo podržali jednu fazu obuke koja je pokrenuta prije nekoliko godina, kako je guvernerka već pomenula u svom govoru. Zahvaljujem se učesnicama jer su one srce ovog programa. Nadamo se da će vam ova obuka zaista pomoći u daljoj karijeri i želimo vam mnogo uspjeha. Ohrabrujem vas da nastavite da gradite mreže koje ste ovdje formirale, da podržavate jedna drugu i da vodite sa autentičnošću koju vam je ovaj program pomogao da otkrijete”, zaključio je Zakaria.
U ime polaznica, prisutnima se obratila Sanja Gardašević, istakavči da Program koji je osmislila i realizovala Centralna banka Crne Gore u saradnji EBRD-om nije bio samo prilika za usvajanje znanja o korporativnom upravljanju već prije svega prostor da polaznice vide “ko su kao liderske, kakve stavove zastupaju i kako nadalje žele da budu prisutne u poslovnom i javnom životu Crne Gore”
“Od finansijskog upravljanja pa do vođenja promjena koje uzimaju u obziri psihologiju pojedinca i grupe, komunikacije, izgradnje ličnog brenda i šta taj naš lični brend znači u poslovnom kontekstu, pa sve do istraživanja karakteristika ženskog liderstva, svako predavanje je uspjelo ono što je jako teško dostići. Dalo nam polet i motivaciju, ali istovremeno i konkretna i praktična saznanja koja možemo da iskoristimo. Ono što je na mene ostavilo najveći utisak jeste upravo spoznaja koliko smo sve nas ovdje slične. Kroz rad sa vrhunskim predavačima, ali i razmjenu ideja, priča, iskustava koje mi u sebi nosimo, postalo je jasno koliko od toga dijelimo. Priče, izazove, prepreke.I koliko znači imati mrežu žena koje se prepoznaju. Svaka nova perspektiva koju smo stekle naravno nosi sa sobom jednu veliku obavezu. Da učestvujemo aktivno, da se ne povlačimo pred izazovima i da budemo glasne kada je to važno- Jer jedno je jasno, žene nijesu ravnopravno zastupljene na pozicijama odlučivanja. Zato zahvaljujem Centralne ubanci Crne Gore i svim partnerima koji su učestvuali u ovom programu na tome što su donijeli pravu odluku. Da ulažu u žene koje su već spremne da preuzme odgovornost.”, kazala je Gardačević.
Program „Women on Boards“ se, po uzoru na zemlje EU, realizuje u Crnoj Gori kako bi se crnogorski poslovni ambijent pripremio za predstojeće izmjene Zakona o privrednim društvima kojima se predviđa veće učešće žena na pozicijama odlučivanja u skladu sa obavezujućom pravnom tekovinom EU i implementacijom ESG standarda u Crnoj Gori.



