Vlahović na KBF: Spor oporavak globalne ekonomije, pred Evropom dva izazova

Globalna ekonomija se oporavlja od globalnih šokova,  ali to ide sporije nego što se očekivalo, kazao je na 32. Kopaonik biznis forumu, Aleksandar Vlahović, predsjednik Saveza ekonomista Srbije.

On je kazao da se Evropa suočava sa dva izazova i istakao da su to održavanje zelenog rasta i smanjenje cijena.

„Rast BDP-a u Evropskoj uniji biće 1,5 u ovoj godini. Potpuna stabilizacija cijena neće biti postignuta krajem ove godine“, kazao je Vlahović.

Zemlje Regiona, kaže Vlahović, doživjele su rast u sektorima građevinarstva i uslugama.

„Zaposlenost u Regionu je na istorijskom maksimumu u proteklih 20 godina. U svim zemljama zabilježen je rast deficita i to zbog povećane potrošnje“, poručio je Vlahović.

Procjene su, kaže Vlahović, da će domaća potrošnja i investicije postati značajni izvor rasta u 2025. godini i tako će biti sve dok se ne oporave evropske privrede.

"/>

Govoreći o zemlji domaćinu, Vlahović je kazao da će privredni rast Srbije ove godine, kao i u srednjem roku, kretati između četiri i pet odsto, kao i da će 2027. biti zaokružen veliki infrastrukturni investicioni ciklus.

Centralna tema 32. Kopaonik biznis foruma (KBF), koji će trajati do 5. marta, uz više od 1.600 učesnika, biće “Srbija 2027- Težeći ekonomiji sa visokim prinosima”, prenose agencije.

Planirano je da se tokom četiri dana foruma održi 38 panela, tri sesije, četiri specijalna događaja i tri obraćanja gostiju kroz koje će se govoriti o uticaju ratova i carinskih ratova, sukoba SAD-a i Kine i potencijalno Evrope i Kine, uticaju na Evropu i Zapadni Balkan.

(Izvor: Bankar)

 

Slični Članci