Bajdenova administracija praktično zabranjuje kineske automobile i kamione u SAD-u

Odlazeća administracija predsjednika Džoa Bajdena ovih dana finalizuje pravila koja će de facto zabraniti gotovo sve kineske automobile i kamione na američkom tržištu, kao dio akcije protiv vozila opremljenih kineskim softverom i hardverom.

Najnoviji potez Vašingtona protiv kineskih proizvođača dolazi nakon što je Ministarstvo trgovine u januaru razmatralo slične mjere protiv kineskih dronova, nakon prošlogodišnjeg značajnog povećanja carina na uvoz električnih vozila.

„Ovo je zaista važno jer ne želimo dva miliona kineskih automobila na putevima i onda da shvatimo da imamo prijetnju,“ izjavila je ministarka trgovine Džina Raimondo za Rojters u intervjuu, navodeći zabrinutosti za nacionalnu bezbjednost.

U septembru je njeno ministarstvo predložilo sveobuhvatnu zabranu ključnog kineskog softvera i hardvera u povezanim vozilima na američkim putevima, pri čemu bi zabrane softvera stupile na snagu u modelima za 2027. godinu, dok bi zabrane za hardver važile od 2029. godine. Takođe je zabranjeno kineskim kompanijama testiranje autonomnih vozila na američkim putevima.

Pravila se takođe odnose i na ruska vozila i komponente.

Američko Ministarstvo trgovine je u konačnim pravilima navelo da uvodi određene izmjene, poput izuzimanja vozila težih od 4.535 kg iz ovih pravila, što bi omogućilo kineskom BYD-u da nastavi sastavljanje električnih autobusa u Kaliforniji.

U ponedjeljak je ministarstvo najavilo da uskoro planira predložiti pravila koja će zabraniti kineski softver i hardver u većim komercijalnim vozilima, uključujući kamione i autobuse. Konačna odluka biće prepuštena dolazećoj administraciji Donalda Trampa, prenose Financije.hr.

U izmjeni, ministarstvo je navelo da se zabrane neće odnositi na kineski softver razvijen prije stupanja na snagu novih pravila, sve dok ga ne održava kineska kompanija.

To znači da bi Dženeral Motors i Ford potencijalno mogli nastaviti uvoziti neka vozila proizvedena u Kini za američke kupce, izjavio je visoki zvaničnik novinarima.

Alliance for Automotive Innovation, koji predstavlja Dženeral Motors, Tojota Motor, Folksvagen, Hjundai Motor i druge velike proizvođače automobila, neuspješno je tražio dodatnu godinu za ispunjavanje hardverskih zahtjeva.

Polestar, švedski proizvođač automobila koji je brend kineskog Džilija, upozorio je u oktobru da bi bez izmjena pravilo Ministarstva trgovine „efektivno zabranilo“ prodaju njihovih vozila u Sjedinjenim Državama.

Slični Članci