Izabrani američki predsjednik Donald Tramp odabrao je doktora Mehmeta Oza, televizijskog voditelja i bivšeg kandidata za Senat, da vodi Centar za usluge Mediker (Medicare) i Medikejd (Medicaid) (CMS). Istovremeno, njegova administracija navodno ozbiljno razmišlja o drastičnom smanjivanju Medikejda i širenju privatnih alternativa Medikeru.
Mediker je program zdravstvenog osiguranja za Amerikance starije od 65 godina, kao i za mlađe osobe s invaliditetom. Medikejd je program na saveznoj i nivou saveznih država koji pomaže pokrivati troškove liječenja osobama slabijeg imovinskog stanja.
Mehmet Oz je hirurg koji je postao poznata televizijska ličnost, a neuspješno se kandidovao i za Senat u Pensilvaniji kao republikanski kandidat. Imao bi kontrolu nad oba programa, kao i zdravstvenim osiguranjem u sklopu takozvanog Obamakera (Obamacare) i programa za zdravstveno osiguranje djece (CHIP).
Mediker
Tramp i Republikanski nacionalni odbor obećali su u svojoj platformi da neće rezati Mediker, ali Oz i republikanci zagovaraju takozvani Mediker adventidž (Advantage), alternativu tradicionalnom programu koja se plaća, a kojom upravljaju privatne kompanije za pružanje zdravstvenog osiguranja.
Republikanci su već ranije govorili o većem prioritiziranju plaćenog programa za starije građane. Institut America First Policy Institute, koji navodno savjetuje Trampov tranzicijski tim, poziva na automatsko uključivanje ljudi u Mediker Adventidž umjesto u Mediker, iako bi obje opcije po njihovom planu ostale dostupne.
Oz, koji je u svojoj emisiji zagovarao Mediker Adventidž – otišao je i korak dalje tokom kampanje za Senat. U članku napisanom za Forbes 2020. godine pozvao je na proširenje programa Mediker Adventidž na sve Amerikance koji već nisu osigurani preko Medikejda. Takva ekspanzija programa bila bi plaćena povećanjem poreza na plate Amerikanaca za 20 posto. Ne postoje nikakve indikacije da Trampova administracija razmišlja o ovoj ideji, koja bi označila značajno povećanje uloge savezne vlade u zdravstvenom osiguranju.
Medikejd
Iako Oz nije rekao ništa o svojim planovima za Medikejd, Vašington Post (Washington Post) u ponedjeljak je izvijestio da Trampovi savjetnici razmišljaju o rezanju ovog programa za siromašnije građane kako bi platili dodatno proširenje zakona o smanjenju poreza iz Trampovog prvog mandata 2017. godine. Taj potez koštao bi oko 4 biliona dolara u narednih deset godina, a od njega bi najveće koristi imali najbogatiji Amerikanci.
Još je nejasno kako bi rezanje Medikejda izgledalo u stvarnosti, piše Vašington Post, ali ideje o kojima se razmišlja – od kojih mnoge zahtijevaju odobrenje Kongresa – uključuju nametanje uslova zaposlenja za sve one koji žele da učestvuju u Medikejdu, kao i uvođenje ograničenja na potrošnju programa.
Obamaker
Ne zna se koja će biti sudbina programa za pristupačno staranje. Predsjednik Tramp je sugerisao da će ostaviti Obamaker na snazi “osim ako ne možemo napraviti nešto puno bolje,” ali nije konkretno objasnio koja bi bila alternativa. Na predsjedničkom sučeljavanju s protivkandidatkinjom Kamalom Harris rekao je samo kako ima “koncepte za plan”.
Jedna opcija rezanja troškova mogla bi biti dopuštanje da subvencije na premije zdravstvenog osiguranja, koje je uveo predsjednik Džo Bajden (Joe Biden), isteknu sljedeće godine i da se ne obnove. Kancelarija Kongresa za budžet procjenjuje da bi zbog takvog poteza svake godine bez zdravstvenog osiguranja ostalo 3,4 miliona ljudi.
Čeka se glasanje u Senatu
Imenovanje dr Oza na ovu poziciju mora odobriti Senat, a nejasno je koliko senatora će ga podržati. Politico izvještava da su senatori imali različite reakcije na ovu najavu. Demokrate se uglavnom protive ovom izboru, dok su republikanci izrazili veću otvorenost ideji. Čelnik senatskog odbora za zdravstvo, republikanac Bil Kesidi (Bill Cassidy), rekao je da mu je “bilo drago čuti” da je Oz nominovan, dok ga je demokratski senator Piter Velč (Peter Welch) opisao kao “odličnog TV doktora sa suludim predlozima za mršavljenje” i dodao da “nije blizu” tome da podrži nominaciju.
Oz bi mogao biti potvrđen bez ijednog glasa demokrata, budući da će republikanci uskoro imati dovoljnu većinu u Senatu. Ipak, mogao bi dobiti podršku barem nekih demokrata. Senator Džon Fetermen (John Fetterman), koji je Oza pobijedio u trci za Senat u Pensilvaniji, rekao je da je otvoren za ideju da glasa za njega: “Ako dr Oz garantuje da će zaštititi i sačuvati Mediker i Medikejd, glasaću za njega.”
Žestoke kritike medicinske zajednice
CMS ukupno omogućava pristup zdravstvenoj zaštiti za više od 160 miliona Amerikanaca, a 1 od 5 građana SAD-a u programu je Medikejda, pokazuju podaci KFF-a.
Tramp je ranije tokom kampanje predlagao eliminisanje poreza na isplate socijalnog osiguranja. Ako se to i uvede, Mediker bi mogao ostati bez novca već do 2030. godine, predviđa Odbor za odgovoran budžet. Iz Odbora naglašavaju da porezi koje plaćaju stariji građani s primanjima većim od 34.000 dolara idu u fond za Mediker.
Oz je već dugo meta kritika medicinske zajednice zato jer je u svojoj emisiji iznosio tvrdnje i reklamirao proizvode za koje nema naučnih dokaza. Ljekari iz Pensilvanije pokrenuli su kampanju “Pravi ljekari protiv Oza” tokom trke za Senat, tvrdeći da bi kandidat, ako pobijedi na izborima, predstavljao “ogromnu prijetnju za javno zdravlje”.
Godine 2015. ljekari su napisali otvoreno pismo Univerzitetu Kolumbia gdje su se suprotstavili njegovom zapošljavanju na univerzitetu. Između ostalog u pismu su tvrdili da Oz “pokazuje zapanjujući nedostatak integriteta reklamiranjem šarlatanskih tretmana i ljekova u svrhu vlastite finansijske koristi.” Oz je nastavio promovisati sumnjive proizvode i tvrdnje, uključujući reklamiranje hidroksiklorokvina tokom pandemije koronavirusa.
(Izvor: Forbes)