Žene u EU i dalje zarađuju manje od muškaraca, a prosječna rodna razlika u platama već treću godinu zaredom iznosi oko 13 odsto, što znači da za svaki euro koji zaradi muškarac, žena zaradi 0,87 eura, saopšteno je danas iz Evropske komisije povodom Evropskog dana jednakih plata, posvećenog podizanju svijesti o rodnoj neravnopravnosti ličnih primanja.
Ovakva rodna razlika u platama, kako se dodaje, iznosi oko jednu i po mjesečnu platu godišnje.
“Na Evropski dan jednakih plata 2024. godine ponovo potvrđujemo našu posvećenost izgradnji Evrope u kojoj žene i djevojčice mogu da napreduju i u kojoj se njihov doprinos tržištu rada u potpunosti vrednuje”, poručili su uoči ovog dana potpredsjednica Komisije za vrijednosti i transparentnost Vera Jurova, komesar za zapošljavanje i socijalna prava Nikolas Šmit i komesarka za ravnopravnost Helena Dali, prenosi Tanjug.
Iako su podsjetili na postignut napredak u smanjenju rodnih neravnopravnosti, odnosno porast zaposlenosti žena u posljednjih pet godina za 2,9 odsto i smanjenje rodne razlike u platama za 1,5 procentnih poena, ukazali su da i dalje postoje značajne prepreke kada je riječ o mogućnostima za njegu i strukturama koje su dostupne za balansiranje između profesionalnih i ličnih obaveza.
Budući da žene čine 90 odsto formalne radne snage u sektoru njege, a da je 7,7 miliona žena nezaposleno jer na raspolaganju nema dovoljno uslova za njegu, Komisija je pozvala države članice da investiraju u visokokvalitetnu, pristupačnu i dostupnu njegu, kao što je predviđeno u Evropskoj strategiji za njegu.
Kako su dodali, povećanje podrške u ovom sektoru ne samo da će povećati učešće žena na tržištu rada, već će i ojačati ekonomsku otpornost Evrope.
Istovremeno su istakli da je tržište rada u EU i dalje rodno segregirano, pri čemu su žene u velikoj mjeri zastupljene u slabije plaćenim sektorima, kao što je njega, u kojima se često radi sa nepunim radnim vremenom.
“To nije samo pitanje izbora, već rezultat društvenih pritisaka i nejednakosti. Pauze u karijeri i skraćeno radno vrijeme, posebno nakon porodiljskog, nastavljaju da ugrožavaju dugoročnu finansijsku situaciju žena”, poruči su Jurova, Šmit i Dali.
Države članice EU pozvali su da obezbijede potpunu primenu Direktive o transparentnosti plata, kojom će se povećati transparentnost plata za one koji traže posao, obezbijediti zaposlenima pravo na informacije o platama, uvesti izvještavanje o rodnom jazu i zajednička procjena plata, prenosi Tanjug.