Dva mlada Holanđanina su pronašla način kako da zarade novac od bicikli koje završavaju na otpadu.
Studenti industrijskog dizajna, Ludovik Bosman (Lodewijk Bosman) i Hidde van der Straaten su iskoristili tipično holandski problem i u univerzitetskom gradu Delft osnovali vlastitu firmu “The Upcycle”.
Holandija, država sa 17 miliona stanovnika, ima 18 miliona bicikli i svake godine se kupi oko milion novih.
Međutim, sa tolikim brojem bicikli u saobraćaju postoji problem parkiranja. Ako se parkiraju na pogrešnom mjestu ili se prosto odbace, gradske službe ih pokupe i odvezu u skladišta. Tako se desetina hiljada bicikli nađe u “starom gvožđu”, a vlasnici, ako žele povrat svojeg dvotočkaša moraju platiti kaznu od 20 eura.
[widgets_on_pages id=”Turizam”]
Bicikli za koje vlasnik nije pokazao zanimanje nakon određenog vremena prodaju se kao polovna roba u prodavnicama u Holandiji ili u inostranstvu.
Upravo takve polovne bicikle ili polovne djelove za bicikle kupuju dva studenta, ali za sasvim drugačiju namjenu. Oni od njih izrađuju dizajnirane predmete sa zaštitnim znakom njihove firme.
Tako je “Upcycle” noćna lampa, koja košta 80 eura, napravljena od farova za biciklu sa LED diodama. Svjetla lampe su pričvršćena na vrhu nekoliko isprepletenih krakova napravljenih od lanaca. Lampa je pričvršćena za drveno postolje obloženo spoljnom gumom točka.
Narukvica napravljena od linka za lanac bicikla košta 10 eura, a pojas, kojem je osnova guma točka, sa kopčom košta 30 eura.
Holandski studenti takođe izrađuju stolice od otpadnog drveta tapacirane “pleterom” napravljenim od unutrašnjih guma i ramove izrađene od blatobrana.
Svoje proizvode Ludovik Bosman i Hide van der Straten počeli su prodavati prije četiri mjeseca preko sajta i sada već imaju kupce širom svijeta.
“Polovinu naših klijenata čine kupci iz Holandije, a druga polovina su kupci iz inostranstva”, kaže Hide.
Njihovi budući planovi uključuju i ugovore za isporuku dizajniranih predmeta trgovinama u Holandiji, prvenstveno onima koje se bave prodajom suvenira.
“Bicikla je tipična za Holandiju, zašto ih onda ne bi prodavali kao suvenire”, kaže Bosman i pokazuje novčanik napravljen od kože za sedišta bicikle i gume, prenosi gdeinvestirati.com.
Kompanija takođe renovira stare bicikle ugrađujući im nove, dizajnirane “upcycle” delove. O uspehu dva holanska studenta govori i podatak da se njihovi proizvodi prodaju i na tržištu Australije.