Cijena zlata je pala sa impresivnih 1,260.60 dolara po unci protekle sedmice, ali ne previše. U12,00 sati u petak, cijena je iznosila 1,230.75 dolara, dok je ranije tokom sedmice dotakla 1.237 dolara.
Prema Reutersu, žuti metal je i dalje ohrabren “previranjima na širim finansijskim tržištima”, koja su povećala apetit za zlato kao sigurno utočište za imovinu, kao i smanjenje očekivanja da će američke Federalne rezerve ove godine dodatno povećati kamatne stope.
“Momentum je jak. [U četvrtak] cijena zlata išla je gore čak i kada je dolar bio jači, tako da su za mene to signali da su uglavnom politike centralnih banaka u pogonu”, rekao je Georgette Boele, analitičar ABN AMRO Bank. U međuvremenu, Simon Weeks, šef plemenitih metala u banci Bank of Nova Scotia, rekao je da “sigurno utočište definitivno ponovo ulazi u igru.”
Cijena srebra je u velikoj mjeri pratila cijenu zlata ove sedmice. Iako je bijeli metal pao sa visokih 15,88 $ po unci prošle nedjelje, ostao je iznad 15 dolara, krećući se između 15,16 i 15,48 dolara.
Među baznim metalima, bakar je dostigao svoju najvišu tačku u dvije sedmice u petak, a isto se dogodilo sa cijenama nikla i cinka. Ti dobici rezultat su “svjetlije perspektive za kinesku potražnju i zabrinutosti zbog mogućnosti da se nazire nestašica.”
Sve u svemu, tromjesečni LME bakar je dostigao cijenu od 4,631.50 dolara po toni u petak, najviši nivo od 9. februara, prije nego što potonuo na 4.621 dolar. Na sedmičnom nivou, metal je dobio na vrijednosti 3 posto i cijena mu je znatno bolja nego sredinom januara kada je bila na 6,5-godišnjem najnižem nivou.
Konačno, cijene nafte skočile su nevjerovatnih 7 posto u srijedu nakon što je Iran saopćio da podržava potez Rusije i Saudijske Arabije da zaustave prezasićenost tržišta zamrzavanjem proizvodnje, ali nisu ostale na snazi u petak. Reuters navodi da je u 11:51 sati u petak, američka sirova nafta pala 1,17 $, ili 3,8 posto, na 29,60 $ po barelu. U međuvremenu, brent sirova nafta pala je 1,28 $, ili 3,7 posto, na 33 dolara.
Dobici goriva su ranije ove sedmice ublaženi “nastavkom brige za prezasićeno tržište nakon registrovanih rekordnih zaliha sirove u Sjedinjenim Američkim Državama.” Analitičari su saglasni da će američke zalihe porasti na leđima sezonskih proljetnih radova na održavanju rafinerija.
Biznis.ba