Solidan ekonomski rast i dobro punjenje budžeta omogućili su da i iduća godina počne poreskim rasterećenjem, čija je težina procijenjena na 2,4 milijarde kuna, koliko iznose godišnji prihodi Hrvatskih autoputeva ili nešto manje od prihoda državne Elektre.
Prema projekcijama Vlade, polovina te svote trebalo bi biti rasterećenje preduzetnika, uglavnom na PDV i dobit, dok će 700 miliona kuna na osnovi olakšica u sistemu poreza na dohodak završiti na računima mladih ljudi. Povećanje neoporezivog dohotka s 3800 na 4000 kuna “proizvešće” će rast plata pedesetak kuna mjesečno, piše Večernji list. Mjesečna povišica pokriće pet-šest kafa, na koje se smanjenje PDV-a neće odnositi.
– Kafići će i dalje plaćati 25 posto PDV-a plus tri posto poreza na potrošnju, restoranima PDV na hranu pada na 13 posto, no i oni će svoje piće oporezivati s 25 posto. Budući da im hrana čini veći dio prometa, restorani će biti na dobitku, ali kafići će imati nepovoljne uslove poslovanja – ističe riječki ugostitelj Vedran Jakominić.
– Hoće li hrana pojeftiniti, odlučiće svako za sebe. Smanjenje cijene hrane u restoranima neće bitnije uticati na standard korisnika, a može pomoći da se zaposle i zadrže ljudi koji su odrastali u svojoj sredini i s ponosom prodaju proizvod koji poznaju – kaže Jakominić te dodaje da će i uz 25 hiljada radnih dozvola za strance potraga za radnicima biti glavna preokupacija ugostitelja i hotelijera.