U protekloj godini više novca je akumulirano kroz nasljedstvo, nego što je zarađeno poslovnim poduhvatima, što se prvi put desilo otkako je švajcarska kompanija UBS prije deset godina počela da prati bogatstvo najbogatijih ljudi na svijetu.
Veliki transfer bogatstva dobija značajan zamah kako mnogi preduzetnici milijarderi stare, rekao je danas Benjamin Kavali, koji nadgleda strateške klijente u jedinici za globalno upravljanje bogatstvom u kompaniji UBS, prenosi CNN.
On je istakao da se očekuje da takav trend bude nastavljen i u narednih 20 godina, jer više od 1.000 milijardera može da prenese svojoj djeci 5,2 biliona dolara.
Kompanija UBS, koja za klijente ima svakog drugog milijardera u svijetu, navodi da su od aprila prošle, do aprila ove godine, 53 osobe naslijedile 150,8 milijardi, što je više od 140,7 milijardi, koliko su akumulirala 84 nova milijardera zahvaljujući svojim poslovima.
Broj milijardera u svetu uvećan za sedam odsto
U protekloj godini broj milijardera u svijetu uvećan je za sedam odsto i sada ih je 2.544, a njihovo kombinovano bogatstvo poraslo je za devet procenata na 12 biliona dolara, pri čemu nije uzeta u obzir inflacija.
To je manje od rekordnih 13,4 biliona dolara, koliko je registrovano 2021. godine, kada je globalna zajednica milijardera porasla na 2.686 osoba.
„Ekonomska, geopolitička i politička neizvjesnost u poslednje vrijeme predstavljaju izazov za stvaranje preduzetničkog bogatstva“, rekao je glavni investicioni direktor za porodične i institucionalne klijente upravljanja bogatstvom u UBS Maks Kunkel.
Prvi put je Evropa predvodila rast bogatstva milijardera, pošto je „razmetanje u kupovini nakon pandemije“ podiglo profit i cijene akcija vodećih kompanija za luksuznu robu, sa sjedištem u Francuskoj, od čega su veliku korist imale porodice milijardera koje stoje iza njih, navodi se u izvještaju.
To uključuje predsjednika kompanije LVMH Bernarda Arnoa i njegovo petoro djece. Arno je treći najbogatiji čovjek na svijetu, sa neto vrijednošću od 167 milijardi dolara, prema Blumbergovom indeksu milijardera, a ispred njega su samo Ilon Mask i Džef Bezos.
Dok su milijarderi u oblasti tehnologije i zdravstva akumulirali najveće bogatstvo u protekloj deceniji, u izvještaju se ukazuje na „rane pokazatelje uvećanja bogatstva industrijskih milijardera“, među kojima su indijski Gautam Adani, iz multinacionalnog konglomerata Adani grupa, i Mukeš Ambani.
Izvor: Fonet/Bif.rs