Vjerovatno ste znali da vas vaš pametni telefon prati. Barem ste imali ideju o tome da kompanije prate kako koristite njihove aplikacije i šta radite „na mreži“.
To nije veijst. Ono što možda niste znali je stepen u kojem ste praćeni. Zapravo, postoji čitava industrija zasnovana na praćenju tačne lokacije vašeg pametnog telefona i pružanju tih informacija marketarima.
Iako kompanije koje stoje iza praćenja lokacije kažu da su vaše informacije anonimne, nije teško otkriti gdje sve idete sa vašim telefonom.
To je otkriveno u opsežnom izvještaju Njujork tajmsa, koji je imao pristup podacima o lokaciji 12 miliona pametnih telefona tokom nekoliko mjeseci.
Realnost je da su detalji koje možete saznati iz ovih informacija zapanjujući. Naime, veoma je lako odrediti kome uređaj pripada na osnovu njegove prisutnosti u kući ili na radnom mjestu.
U stvari, Tajmsovi novinari su objasnili kako su uspjeli da identifikuju Majkrosoftovog zaposlenog koji je otišao na intervju u Amazon, a mjesec dana kasnije otišao je na novi posao.
Sve to iz, navodno, anonimnih podataka.
Ipak, ako su novinari sve ovo mogli da shvate iz tih anonimnih podataka, za nekog hakera ni kompleksnije „zaključivanje“ sigurno ne predstavlja problem.
I iOS i Android olakšali su vlasnicima pametnih telefona da upravljaju time kada i zašto aplikacije mogu da prate njihovu lokaciju.
Ali, u stvarnosti, većina ljudi veoma malo pažnje posvećuje na upite koji se javljaju kada im aplikacije traže dozvolu za dijeljenje lokacija. Uglavnom mislimo, „sigurno je Fejsbuku potrebna moja lokacija kako bih mogla da označim ovu fotografiju“.
Ali ono što mnogi od nas zaboravljaju je da Fejsbuk ne interesuje ta fotografija. Fejsbuk, zapravo, brine o izradi profila svakog korisnika na osnovu stotina podataka kako bi mogao bolje da unovči vašu privatnost. I nije jedini.
Pored činjenice da je jezivo što se ti podaci prate, skladište i agregiraju, postoje dva vrlo stvarna i opipljiva problema sa ovom vrstom praćenja.
Prvi je da je vaša lokacija bukvalno veoma privatna informacija. To gdje se trenutno nalazite duboko je lično i može otkriti informacije koje ne želite nužno da podijelite sa bilo kim, a najmanje sa svim marketarima.
Ali to nije najgori scenario. Šta se događa kada te informacije završe u rukama nekoga sa drugačijim namjerama nego da vas jednostavno ciljaju oglasima.
Šta je sa hakerima koji mogu da pristupe tim informacijama, isfiltriraju ih radi nekih kompromitujućih podataka i koristiti ih za ucjenjivanje ljudi? Ili sa kriminalcem koji posmatra obrazac vaše lokacije i utvrđuje kada će vaš dom biti prazan.
Izvor: BIZLife