Zlato se u praksi ponaša suprotno od teorije

Najavljeno povećanje kamatnih stopa u SAD, najmanje tri puta u ovoj godini, trebala bi biti loša vijest za plemeniti metal.

Cijena zlata je porasla 7% od 14. decembra prošle godine, kada su Federalne rezerve povećale kamatne stope, po drugi put u 10 godina.

Zlato je skočilo 13 odsto u samo dva mjeseca, i nakon povećanja u decembru 2015. godine, a ojačalo je i 6% nakon podizanja kamatne stope Fed-a davne 2006.godine

Za ovakvo ponašanje zlata, koje se protivi teoriji, uvjek postoje logični razlozi, bar u nekom dijelu. Ovaj put su to dešavanja vezana uz predsjednikovanje Donalda Trampa. Atmosfera neizvjesnosti koja okružuje njegovu administraciju dominira tržištima još od predsjedničkih izbora u SAD 8. novembra, piše Bloomberg.

Odmah nakon izbora cijene plemenitog metala su pale, jer su investitori “čuli” Trampova obećanja o ubrzanom rastu privrede i ogromnim fiskalnim podsticajima u infrastrukturu. To bi povećalo prinose na imovinu, kao što su akcije, i smanjilo interesovanje za “bezbjedne luke”, poput zlata.

Međutim, kako je Trampova administracija trenutno fokusirana na neke druge oblasti, trend pada plemenitog metala je ne samo zaustavljen već je krenuo u obrnutom smjeru.

U prilog zlatu ide i politička neizvjesnost u Evropi. Slijede izbori u Njemačkoj i Holandiji. Velika Britanija tek treba da dogovori uslove izlaska iz Evropske unije, a u Francuskoj je predsjednički kandidat esktremno desnog Nacionalnog fronta, Marin Le Pen obećala da će vratiti francuski franak, ako postane predsjednik države.

Slični Članci